Zilyetliğin Nakil Biçimleri Nelerdir?

Zilyetliğin Nakil Biçimleri Nelerdir?

Zilyetliğin Nakil Biçimleri Nelerdir?

Zilyetlik iradesinin bir kimseden başka bir kimseye geçmesi hususunda birbirinden farklı hukuki yolların kullanımı uygun görülmüştür. Ancak esas olan; eğer ilgili zilyetlik iradesinin sağlayıcısı taşınır eşya ise; o halde elden teslim yoludur. Elden teslim ise; ancak ilgili mevcut zilyedin diğer yeni zilyetlik iradesini kuracak olan zilyede eşyayı teslim etmesi sureti ile olur. Ancak her taşınır eşyanın da teslim yolu ile zilyetlik sunması hukuken mümkün olmayabilir. Çünkü medeni hukukta esas olan ilgili durumların gündelik hayat içerisinde canlandırılabilir olmasıdır. Bu sebep ile istisnai olarak; teslimsiz zilyetlik durumları oluşturulmuştur. Şimdi bu teslimsiz zilyetlik çeşitlerinden biraz daha açık halleri ile bahsedelim.

Kısa Elden Teslim Nedir?

Şimdi öyle ki bir ev sahibi düşünelim. Bu ev sahibi ilgili kiracılık sözleşmelerini gerçekleştirerek hukuka ve kanunlara uygun olarak evini kiralamış olsun. Bu durumda kiracının zilyetlik türü de elbette ki tesisen zilyetlik olacaktır. Ancak daha sonra ilgili ev sahibi evini satmak durumunda kalsın ve evini satışa çıkarsın. Eğer ki bu satışa çıkarma işlemi ile birlikte ilgili evi o ev içerisinde oturmakta ola kiracı satın alır ise; o halde o kiracıya o ilgili ev; ev sahibi tarafından kısa elde teslim edilmiş olur. Yani; zaten bir zilyetlik türü olan tesisen zilyet olan kiracı; artık hala oturmakta olduğu evin mülkiyeti ile birlikte tam zilyetliğini kazanmış olacak. ancak ilgili evde oturmaya da devam edecek. Yani; aslında mülkiyet hakkını içeren zilyetliğin sahibi olmadığı halde oturmakta olduğu evinin mülkiyet zilyetliğine sahip olacak şekildeki haline gelmiştir. Ortada bir teslim etme yoktur, zaten mülkiyet hakkı dışında diğer zilyetlik sebebi ile bir teslim öncesinde yapılmıştır, şeklinde ifade edilebilir. Eşyanın bir doğrudan zilyedi vardı ve bu zilyet artık aynı zamanda eşyanın mülkiyet hakkını da kazanmıştır.

Hükmen Teslim Yolu Nedir?

Hükmen teslim yolu ise; kısa elde teslim yoluna göre biraz daha farklı anlamlar içermektedir. Öyle ki; bir mağazadan pantolon almak isteyen kimsenin ilgili pantolonu satın almış olmasına rağmen, sırf paçasının kısaltılması maksadı ile ilgili mağazada bırakılması durumunda oluşur. Yani; bir zilyetlik ve sahiplik söz konusudur. Ancak ilgili zilyetliğin sağlayıcısı mal veya hizmet o kimsenin henüz eline geçmemiştir ama geçecek, gibi değerlendirilebilir. Kişi ilgili eşyanın teslim almamış olduğu halde zilyedi olmuştur da denilebilir. Hükmen denilmesinin sebebi de hükmen galip olmak ile bağdaştırılması maksadını taşımaz. Bazıları hukuk dünyasında bu benzetmeyi yapar ki yeterince yersiz görülmektedir, doktrinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Zilyetliğin Havalesi Nedir?

Zilyetliğin havalesi durumunda ise tam anlamı ile üçlü bir ilişkiler zelzelesinden söz edilmelidir. Nihayetinde; ben, arkadaşım ve bir başkası şeklinde aklınızda canlandırmanızı sağlamak istiyoruz. Benim bir arabam var ve ancak ben arabamı arkadaşım olan A kişisine ödünç vermiş bulunmaktayım. Bu zaman diliminde arkadaşım B kişisi de arabamı benden bir günlüğüne istemiş olsun. Ben o halde diyorum ki, tamam B sana arabamı ödünç veriyorum ancak arabam A kişisinde. Ve senin arabamı gidip A kişisinden ilgili durumu bildirmek sureti ile alman gerekiyor. İşte burada bir zilyetliğin havalesi söz konusu oluyor. Benim zilyetliğim ve mülkiyetim altımdaki bir eşyanın bir başka zilyetlik sahibi kimse tarafından bir başka arzu eden kimseye sunulması da denilebilir.

Emtiayı Temsil Eden Senetlerin Devri Yolu İle Teslim Nedir?

Emtia; ilk olarak bir ticari malın söyleniş biçimi olarak bilinmelidir. Örneğin bir taşıma senedi üzerinde; ilgili taşımacılık firmasına ait bir tır aracının; ne taşıdığı, nereye gittiği ve kimin için gittiği mutlaka belirtilmiş olur. Bu sayede; benim mallarım bende değil iken yani yolda iken ben bu mallarımı satacak olur isem, o halde emtiayı temsil eden senetler ile ilgili mallarımı resmi bir şekilde beyan edebilir ve bu şekilde satışını yapabilirim, gibidir. Bu durumda; ilgili emtiayı temsil eden senedin karşı tarafa verilmesi ile birlikte zilyetliğin nakli gerçekleştirilmiş olacaktır. ancak burada istisnai durum kendini daha net bir biçimde göstermektedir. İlgili mallar henüz teslim edilmemiş, hala yolda ancak artık yolda olmasını arzu eden kişi ve satışını, taşınmasını arzu eden kişi henüz yolculuk esnasında iken; emtiayı temsil eden senetler aracılığı ile değişime uğramış olur.

Bu zilyetliklerin tamamını kaybedilmesi de mümkündür. Ve hu kaybetme yolları; hem iradi hem de gayri iradi olabilecektir. Ancak emtiaların kaybedilmesi ile alakalı olarak da hukuk dünyasında farklı davalar ve savunmalar ön görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ