YÖK Dil Sınavı

YÖK Dil Sınavı

Yök Dil Başvuruları Başladı

YÖK’ün yaptığı yazılı açıklamaya göre ikinci YÖKDİL sınavı 9 Temmuz Pazar günü yapılacak. Sınav 09.30’da tek bir oturumda yapılacak. Toplam olarak 30 ilde 35 sınav merkezinde yapılacak. Sınav başvurusu yapmak isteyen adayların 9 Haziran tarihine kadar yokdil.yok.gov.tr adresine girerek başvurularını yapmaları gereklidir. Sınavda çıkacak olan alanlar arasında fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler yer alıyor. Daha önce böyle bir uygulama bulunmuyordu ancak bu sene İngilizce yanında Almanca, Fransızca ve Arapça’da yer alacak.

Yök dil sınavı başvuru yapmak isteyen adayları yokdil.yok.gov.tr adresine girerek başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Bunun dışında farklı bir şekilde sınava başvurma gibi bir durum söz konusu olmayacak. Başvurular yalnızca internet üzerinden yapılacak.

İkinci kez yapılacak olan YÖK DİL sınavı ne zaman diye düşünen adaylar için sınav tarihi 9 Temmuz Pazar günü olarak açıklandı. Sınava katılma şartları arasında lisansüstü eğitim almak isteyen lisans mezunları, doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ve bunun yanı sıra akademik kariyerlerinde daha fazla ilerlemek isteyen kişiler katılabilecek.

YÖK Dil Sınavı Başvuru Ücretleri

Sınav başvuru ücreti 75 TL olarak açıklandı. Adaylar sınava başvuru kısmının son adımına geldiklerinde başvuru ücretini yatıracaklar. Başvuru ücretleri kredi ya da banka kartı ile yapılabilecek. Sınav başvurusunu yapmış ancak ücretini yatırmamış adayların sınava girme hakkı bulunmayacak.

Aynı zamanda ücretini yatırmamış olan kişiler için sınava giriş belgesi de düzenlenmeyecek. Sınav başvurusunda hata yapan ve başvurusu geçersiz sayılan adaylara ücretler iade edilmeyecek. Aynı şekilde sınava geç kaldığı için ya da farklı nedenlerden sınava alınmayan adaylar ve sınava girmeyen adayların da ücretleri iade edilmeyecek. Sınavda herhangi bir nedenden dolayı dışarı çıkarılan adayların da ücretleri iade edilmeyecek. Aynı şekilde sınavdan başarısız olan adaylar için de ücret iadesi söz konusu olmayacak.

Sınavda yapılan herhangi bir hatadan dolayı sınavı geçersiz sayılan adaylara da ücret iadesi yapılmayacak. Son olarak sınav ücretini yatırırken, belirtilen ücretten daha fazlasını yatıran adaylara da geri ödeme yapılmayacak. Bu nedenle ödeme yapılırken mutlaka kontrol edilmeli ve sınav ücreti ne kadar ise o kadar ödeme yapılmalıdır. Ücretin doğru yapılabilmesi adayın kendi sorumluluğu altındadır.

YÖK Dil Sınavı Uygulaması Nasıl Olacak?

Adaylara sınavda toplam 80 adet soru sorulacak. Sınav çoktan seçmeli olarak yapılacak ve sınavda 5 tane şık olacak. Sınavın toplam süresi ise 180 dakika olarak belirlendi. Adayların sınava gelirken yanlarında kurşun kalem ve silgi bulundurmaları şartı aranıyor. Sınavda kalem ya da silgi dağıtımı yapılmayacak. Adaylar işaretleyecekleri soruları kendi getirdikleri kalem ile işaretleyecek.

Sonuçlar Denklikte Geçerli Olacak

Yapılan açıklamaya göre yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma Ve Denklik Yönetmeliği’ne göre yabancı dil puanı isteyen kurumlar için YÖKDİL sınavı da denklik olarak sunulabilecek.

YÖKDİL sınavını YDS’den ayıran en büyük özellik ise, alana özgü dil yeterliliğini belirlemeye yarıyor, olmasıdır. Çünkü adaylar YÖKDİL sınavında kendi alanlarından da sınava giriyorlar. Fen Bilimleri, Mühendislik ve Sağlık gibi kendi alanlarında İngilizce seviyesini belirleyici bir unsur elde etmiş oluyorlar.

Sınav sorularını Ankara Üniversite’si hazırlayacak. Sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacak. Yabancı dil bilgisini test etmek isteyen adaylar da sınava girebilecek. Ankara Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve YÖK tarafından sınavın anlaşması 1 Şubat tarihinde yapılmıştı. Adayların mesleki kariyerleri için yabancı dil bilgilerini belgeleyen bir sınav olacağı için kariyer hedefleyen adayların yoğun ilgisini çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ