Yeni Anayasa Teklifi

Yeni Anayasa Teklifi

Yeni Anayasa Teklifi

15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ tarafından ülkemizde darbe kalkışması yaşandı. Vatanın ve demokrasinin bölünmez bütünlüğü tehlike altına girdi. Demokrasiye vurulmak istenen bu darbe, Türk halkının azmi ile atlatıldı. İşte tam da bu gerekçe ile hazırlanan yeni anayasa teklifi içerisindeki birçok madde ile hem düşündürdü hem de şaşırttı. Mecliste yapılan oylamalarda birçok maddesi kabul oyu çokluğu ile kabul edilen yeni anayasanın en ilgi çekici maddesi Cumhurbaşkanı’ nın partisinden ayrılma zorunluluğunun kaldırılması oldu.

Yeni Anayasa Teklifi İle Cumhurbaşkanlığı Sistemi

Yeni anayasa teklifi maddeleri tek tek ele alınarak incelenmesi gereken bir teklif. Nitekim yeni anayasada değiştirilmesi mümkün olmayan ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek ilk üç maddenin özüne dokunulduğu gerekçesi mevcut. Birçok uzman tarafından ele alınan bu maddelerin içinde uzmanları en çok düşündüren maddelerden bir diğeri milletvekillerinin partilerinden ayrılmak zorunda olması ve milletvekillerinin üyeliğinin düşmesi, düşürülmesi, ölüm ile diğer boşalma hallerinde yerine yedek üyenin geçmesi. Bu madde içerisinde belirtilen diğer sözcüğünün uzmanlar tarafından maddelere açılması öneriliyor. Ayrıca süresi biten milletvekili tekrar seçilebilir.

Cumhurbaşkanına Kararname Çıkarma Yetkisi

Bu sistemde Cumhurbaşkanı Kararname çıkarabilecek. Ayrıca Meclisi fesih etme yetkisi de olacak. Fakat Meclisi fesih ederse kendi görevi de sona erecek ve yeniden seçim yapılacak.

Partili Cumhurbaşkanı

Yeni anayasaya göre Cumhurbaşkanı partili olacak. 400 Vekili kendisi seçecek. Ayrıca bu sistemde 550 olan milletvekili sayısı 600 e çıkarılıyor. HSYK üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı, diğer yarısını Meclis seçecek. Mecliste ki seçim için  5 te 3 çoğunluk aranacak.

Yeni Anayasada Başbakanlık Yok

Yeni anayasa maddeleri içinde başbakanlık makamı kalkıyor. Başbakanlık makamı yerine Cumhurbaşkanı yardımcısı atanıyor. İş bu raddede başbakanlığa ait yetkilerin birçoğu Cumhurbaşkanı’ na devroluyor. Yani amaç Cumhurbaşkanlığını temsili olmaktan çıkarıp faal bir hale getirmek. Bu sayede Cumhurbaşkanı’ nın kararname çıkarma yetkisi doğuyor. Cumhurbaşkanı’ na meclisi feshetme yetkisi veriliyor, fakat bu durumda Cumhurbaşkanı kendi görevine de son vermiş oluyor. Buna karşın Cumhurbaşkanı bakanlar gibi soruşturulabilecek ve milletvekillerinin oyları ile Yüce Divana sevk edilebilecek.

Milletvekillerinin Sayısı Artacak

Yeni anayasaya göre milletvekili sayısı beş yüz elliden altı yüze çıkarılacak. Ayrıca milletvekili seçilebilme yaşı on sekize düşürülecek. Yedek milletvekilliği uygulaması da düşünülüyor. Tüm bu maddelerin hayata geçmesi için 2019 yılı bekleniyor. Maddeler içinde en önemli maddelerden bir diğeri de hakimler ve savcılar yüksek kurulunun artık üye seçme yönetimi değişecek. Bu durumda HSYK, HSK olarak değişiyor. Üyelerinin yarısını Cumhurbaşkanı’ nın seçtiği HSYK’ nın diğer üyeleri meclis tarafından seçilecek. Meclis seçimlerinde beşte üç çoğunluk aranacak. İki turda yapılan seçimde belirleme sağlanamaz ise belirleme kura ile yapılacak.

Yeni Anayasada Askeriye ile İlgili Büyük Değişiklikler

Yeni anayasa kurallarına göre askeri yargı mahkemeleri kalkıyor. Bu durumda anayasa mahkemesinin on beş üyesi hariç geri kalan üyeler çıkarılıyor. Milli güvenlik kurulunda jandarma genel komutanı üyelikten çıkarılıyor. Ayrıca eski anayasaya göre yerel seçim ile genel seçim arasında bir yıl kalırsa iki seçim aynı anda yapılır ibaresi çıkarılıyor. Buna istinaden yerel seçimler 2019 yılının Mart ayında yapılabilecek. Genel seçimler ise Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte 2019 Kasım’ da gerçekleştirilecek.

Yedek Milletvekili Sayılma Kuralları

Yeni anayasa teklifine göre yedek milletvekili sayılabilme siyasi partilerin seçim çevrelerindeki milletvekili aday listelerinde bulunup seçilemeyen adaylardan oluyor. Ayrıca siyesi partiler genel seçimler sırasında her seçim çevresinde en az iki olmak üzere seçilecek milletvekili sayısının beşte biri oranında, bağımsız adaylar ise bir yedek milletvekili adayı gösterme hakkına sahiptirler. Milletvekillerinde boşalma olması durumunda ilk önce o seçim çevresindeki adaylar milletvekili olarak boşalan üyeliğin yerini doldurabilirler. Yedek milletvekili listesindeki adaylar sıra ile iş başına geçme hakkına sahiptirler

Milletvekili Seçilme Yaşı Düşürüldü

Yeni anayasa teklifine göre milletvekili seçilme yaşı 25 ten 18 e düşürüldü. Bir çok hukukçu bunu yanlış buldu. 18 yaşında milletvekili seçilecek olan kişi, askerlikten muaf olacak.

 

Teklifin tamamına aşağıda ki linkten ulaşabilirsiniz. (orijinal metin)

http://www.hukuklusaat.com/yeni-anayasa-teklifi.pdf

Yeni Anayasa Teklifi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ