Türkiye’de Hukuk Fakültesi Yoğunluğu

Türkiye’de Hukuk Fakültesi Yoğunluğu

Türkiye’de ki Hukuk Fakültesi Yoğunluğu

Türkiye genelinde yetmişin üzerinde üniversitede hukuk fakültesi mevcut ancak ülke nüfusu dikkate alındığında yeterli sayıda hukukçu olmadığı ortadadır. Her ne kadar hukuk fakültesi sayısının çok olduğu düşünülse de özellikle doğudaki illerde her 6.000 kişiye 1 avukat düştüğü dikkate alınırsa bu fakültelerin önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. İstanbul gibi büyük ve daha gelişmiş illerimizde bu oran düşmekle beraber halen istenen rakamlarda değildir. Türkiye Barolar Birliğinin her yıl olduğu gibi bu yılın Ocak ayında da açıkladığı sayılara göre İstanbul’da her 431 kişiye 1 avukat düşmektedir.

Bazı eleştirmenler Türkiye’de ki hukuk fakültesi yoğunluğunu tartışa dursun sayılar bize hukuk mezunlarına ne denli ihtiyacımız olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu eleştirilerin temelinde hukuk fakültesi sayısının artması ile kalitesinin olumsuz yönde etkilendiği yatmaktadır. Ülkemizde Hukuk fakülteleri taban puanları bilindiği üzere diğer bölümlere göre çok daha yüksektir. Çok daha fazla çalışmayı ve bölüme girmeyi başaran öğrencileri zorlu ve disiplinli bir eğitim süreci beklemektedir. Bölümü bitirip mesleğinin eline almayı hak eden mezunlardan avukat olarak kalmak istemeyenler savcı ya da hakim olabilmek için ekstra sınavlara girerek bir nevi ömürlerini adalet dağıtmak uğruna harcamaktadırlar.

Ülkemizde Tercih Sırasına Göre Hukuk Fakülteleri

 Birçok öğrencinin hayalini süsleyen hukuk bölümü, kazanması gerçekten zor ve çok çalışma gerektiren bir bölümdür. Hele ki bazı hukuk fakülteleri bu bölümü okumanın en güzel adresidir. Gerek öğrenci tercihleri gerekse öğretim üyesi kadrosu ve kampuslar dikkate alınarak ortaya çıkan sonuca göre ülkemizin en prestijli hukuk fakültesi Galatasaray Üniversitesinde bulunmakta.

Bilkent, Ankara, İstanbul Ve Marmara Üniversitelerinde bulunan Hukuk Fakülteleri en iyiler ve tercih edilenler sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi geliyor. Hukuk fakülteleri sıralamaları yapılırken bir çok kriter dikkate alınıyor. Bu kriterler içerisinde öğrencilerle yapılan anketler, okulun akademik kadrosu, Okul kampusu, Burs imkânı, Yurt imkânı ve taban puanları gelmektedir. Ülkemiz bir hukuk ülkesidir buna istinaden Türkiye’de ki hukuk fakültesi sayısındaki artış ülkeye zarar değil yarar sağlayacaktır.

Özel üniversitelerin Hukuk Fakültesi Bölümleri

 Ülke geneli dikkate alındığında öğrencilerin özel üniversitelere gidebilme imkânının bir hayli zor olduğu gözlenmektedir. Özel hukuk fakülteleri ücretleri de diğer bölümler gibi maddi anlamda herkesin üstesinden gelemeyeceği oranda yüksektir. Ancak üniversite sınavında gösterilen başarıya göre burs veren özel üniversiteler mevcuttur. Bunların yanı sıra vakıf üniversiteleri de imkânı olmayan ancak başarılı olan öğrencileri kabul etmektedir. Hukuk mesleğini tercih eden öğrencilerin amacı para kazanmaktan ziyade insanlığa adalet yolunda hizmet etmek olmalıdır. Hukuk alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin her şeyden önce toplumdaki sorunları görebilmesi ve alakadar olması gerekiyor. Bu özelliği barındırmayan ve vurdumduymaz yapıya sahip olan kişilerin hukuku tercih etmemeleri en doğrusu olacaktır. Bu kadar çok hukuk fakültesi olmasına rağmen bu alandaki akademik personelin yani öğretim üyelerinin az olması hukuk eğitimi açısından sıkıntı arz etmektedir.

Mezun olan öğrencilerin öğretim üyesi olarak devam edebilmesi adına yönlendirilmesi gerekmektedir. Ülke nüfusunda meydana gelen hızlı artışa bakılacak olursa hukukçulara ihtiyaç duyulduğu çok açıktır. Ancak bir gerçek daha var ki maalesef bu bölümü tercih edilmesinin nedenleri arasında maddiyatın adalet dağıtma isteğinden daha fazla ön planda tutulmasıdır. Bu nedenle ülkemizin bu işi layıkıyla yapacak kapasite ve kalitede hukukçu yetiştirmesi ancak fakültelerin verdiği eğitimin kalitesine ve değerli hocalarımızın yönlendirmelerine bağlıdır.

 

 

.

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1834 Te8WPMgFCALhTXYekhQXEdzJtHeUyIfRLMgcijKWoLPkvz7TR-D_1g2xfAg4U5Uk b59d0213148114d1c87b0b433c9288f5847c8197&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. marvelface dedi ki:

    şu an Türkiye de yaşanan HUKUK komedisi dir __ ilerde dizilere konu olacak garabetler işleniyor

  2. ercanates2 dedi ki:

    Vay be bu nedir ya

BİR YORUM YAZ