Türk Toplumunda Hukuk

Türk Toplumunda Hukuk

Türk Toplumunda Hukuk

Günümüz Türkiye’sinde hukuk nedir bilmeyen birçok vatandaş bulunmaktadır. Özellikle de hukuksal açıdan haklarının farkında olmayan kişilerin varlığı da azımsanamayacak kadar çoktur. Hukuk; sosyal hayatta kişiler arasındaki huzurun sağlanabilmesi, hak ve adaletin yerine getirilmesi için yaptırımların uygulanabilmesi gibi kuralların var olduğu bir bütünselliktir. Hukuk kurallarının varlığı kişiler ve devletlerarasında önemi ilişkileri düzenlemenin yoludur. Kişilerin kendi isteklerine göre başkalarının özgürlük alanlarını ihlal ederek yaşamasının önlenmesi için hukuk kuralları şarttır. Bireysel ve toplumsal hukuk kurallarının bütünlüğü sayesinde toplumların hakları da korunmaktadır. Hukuk kuralları nelerdir konusu oldukça geniş bir mevzuata sahiptir. Her konunun sayfalarca açıklaması bulunmaktadır. Kanun maddeleri ve hukuk kurallarından oluşan tüm bilgiler Türk hukuku tarafından kabul görmektedir.

Türkiye’de Hukuk Bilinci Nasıl Yerleştirilir?

Bilindiği üzere eğitim ailede başlar ve okulda da devam eder. Bu nedenle çocuklara aşılanacak olan hukuk bilinci sayesinde toplumlarda gelişmişlik düzeyi artabilecektir. Hukuk konusunda toplumların gelişip değişebilmesi için mutlaka ilkokul sıralarından itibaren hafifletici hukuk dersleri ile ilgili eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Böylelikle nasıl ki ilk okul sıralarında sağlık gibi ilkyardım gibi dersler verilmekteyse hukuk konusunda da çocuk yaşta eğitime başlanması şarttır. Sadece ders olarak değil bunu yanı sıra okullarda hukuk derslerinin işlenebilmesine katkı olarak seminerlerin ve farklı aktivitelerin de verilmesi gerekmektedir. Örneğin çocuklara adalet ve temel yargı prensiplerinin bir tiyatro oyununda verilebilmesi de oldukça mümkün olabilmektedir. Böylelikle çocuklar hem eğlenip hem de hukuk hakkında temel oluşturabilmektedir.

Türk Toplumunda Hukuka Bakış Açısı

Genel olarak Türkiye şartlarında yaşanılan herhangi bir durumda prosedürler oldukça yavaş işlemektedir. Çoğu insan uzun sürecek olan davalardan ve masraflardan kaçındığı için başlarına gelen herhangi bir olayda hukuksal yollara başvurma konusunda geri planda kalmaktadır. Hukuk işlemleri ile uğraşmak istememekte olan kişilerin yanı sıra uğraştıktan sonra da olumsuz olan sonuçlar ile karşılaşacağı önyargısında olanlar dava açmamaktadır. Genel olarak Türk halkı hukuksal işlemlerin karmaşıklığından dolayı çekinmekte ve geri kalmaktadır. Hukuk konusunda yeterli derecede hak ve özgürlüklerin bilinmiyor olması da oldukça sıkıntılı bir durumdur. Kişisel hak ve özgürlüklerinin farkında olmayan kişiler genel olarak haklarını nasıl savunacaklarını bilememektedir. Hal böyle olunca da hukuk konusunda adım atmaya her daim çekinmektedir. Yüksek avukatlık ücretleri nedeni ile avukatlara da sıcak bakamayan kişiler birçok konuda haklıyken haklarını savunamamaktadır.

 

Türkiye’de Hukukun Varlığı

Türk Hukuk Kurallarının birliği ve bütünlüğünün korunabilmesi için her daim çalışmalar yapılmaktadır. Mevzuata hâkim olan kişi sayısı ise oldukça azdır. Maalesef ki kişiler hak ve özgürlüklerini bilmemekte bilse de kullanmakta zorluk yaşamaktadır. Geçmişten günümüze kadar toplumda süren alışkanlık ve gelenekler hukuk kurallarını olumsuz etkilemektedir. Herkesin hukuk davası farklı da olsa bilirkişiye sormak yerine çevreye, akrabaya, komşuya sorma yoluna gidilmektedir. Hal böyle olunca da yasal sürelerin kaçırılmasına, yanlış bilgilerin alınmasına ve hukuk kurallarının uygulanma aşamasında yanlışlıklar yaşanmasına neden olunmaktadır.

Türkiye’de Hukuk Bilincinin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Genel olarak halka seminerler ve konferanslar yardımı ile hukuk bilincinin aşılanması yoluna gidilebilmektedir. Oldukça derin olan hukuk mevzuatının hepsinin kişilere aktarılması mümkün değildir. Fakat temel kişi hak ve ödevlerinin bildirilmesi yoluna gidilebilmektedir. Böylelikle 1 kişi dahi kanunsal haklarını öğrense bile Türk hukuku açısından oldukça önemli bir durumdur. Genel olarak kişilerin hukuksal haklarını tanıması için avukatlardan da yararlanabilmek mümkündür. Avukatların mevzuat konusunda engin ve derin bilgilerinin sayesinde vatandaşların da her türlü sorularını yanıtlayabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. ercanyelmen dedi ki:

  Türk hukuku iyidir.

 2. Barış Yaşam dedi ki:

  Hukuk önemli zamanında çok okumak istemiştim

 3. Burak Özturk dedi ki:

  güzell

 4. Türkcü dedi ki:

  Genel olarak Türk toplumunda bu anlayış var, bide nedenini anlayamadığım bir şekilde takdir görmek isterler.

BİR YORUM YAZ