Tapu Sicili ( Tapu Kütüğü ) Nedir?

Tapu Sicili ( Tapu Kütüğü ) Nedir?

Tapu Sicili ( Tapu Kütüğü ) Nedir?

Tapu sicili; bir tapu kütüğünden bahsediliyor ise; ortada mevcut bulunan eşyanın mutlak suret ile taşınmaz olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak medeni hukuk içerisinde baz alına taşınmazın mutlaka özel mülkiyete konu olması beklenir. Ve aynı zamanda bağımsız olması gerekir. Bağımsızdan kasıt aslında; üst hakkı, kaynak hakkı gibi.

Tapu Sicili Diyince Akla Gelmesi Gerekenler Nelerdir?

Tapu sicili denildiği andan itibaren gündelik olarak sıkça karşılaşılmakta olan üç farklı ana başlığın akla gelmesi beklenir. Bu hususta;

 • Araziler,
 • Kat mülkiyetine tabi olan bağımsız bölümler,
 • Bağımsız ve sürekli nitelikteki ayni haklar ancak bağımsız olmaları şartı ile söz edilebilecek başlıkların ifadesidir.

Tapu Sicilinin İlkeleri Nelerdir?

Tapu sicili resmi bir sicil olmak ile birlikte; adi bir karine olarak kabul edilirler. Yani tapu sicilinin ilkelerinin aksi ispat edilebilir ancak aksi ispat edilene kadar doğru oldukları da kabul edilecektir. Tapu sicilinin aleniyeti durumu söz konusudur. Öyle ki, tapu siciline dayalı bilgilerin herkesçe bilindiği varsayılır. Yani alenidir. 3. Kimseler bu ilgili durumlar hakkında habersiz olduklarını ve iyi niyetli olduklarını ileri sürebilmeleri mümkün değildir. Ve nihayetinde aleniyet; kesin bir karinedir bu karinenin aksinin ispat edilmesi mümkün değildir. İlkelerine gelince;

 • Her işleme ayrı bir sayfa açılmak sureti ile tapu siciline kayıt yapılır ki; bu kayıtların her birine de yeni işlem esasları uygulanır.
 • Tapu sicilinde esas olan tescil Yani, tapu sicili ile tapu tescili eş değer kavramlar olarak birbirlerine götürürler.

Bununla birlikte taşınmazların tamamının haklarının kazanılmasının ancak tescil ile söz konusu olabileceğini de mutlaka bilmeniz gerekir.

 • Tapu sicilindeki her işlem için illiyet bağı aranır. Burada kasıt; işlemlerin geçerli bir hukuki sebebe dayandırılmasıdır. İlliyet bağı olmayan bir işlemin tapu siciline kaydedilmesi söz konusu değildir.
 • Tapu siciline güven ilkesi de bir tapu sicili ilkesidir ki, her birey tapu siciline güvenerek yaptığı işlemlerin bir illiyet bağı ile açıklanabileceği hususunda emin olmalıdır.

Bu durumda; tapu da çalışmakta olan bir memurun yapacağı hata dolayısı ile ilgili bireylerin işlemlerinde sakınca oluşur ise; bu durumda ilgili birey tapu sicili resmi bir sicildir ve ben de bu işlemlerimi resmiyeti esası ile gerçekleştirdim, gerekçesini öne sürebilir.

 • Tapu sicillerinde devletin sorumluluğu durumu da söz konusudur. Devlet; tapu sicilleri nedeni ile oluşan yolsuzlukların ve olumsuzluların üstlenmesini gerçekleştirmek zorundadır.bu şekilde devletin sorumluluğuna gidebilmek adına bazı şartların sağlanmış olması gerekir.

Tapu Sicilinde Devletin Sorumluluğuna Gitme Adımları Nelerdir?

Tapu sicilinde devletin sorumluluğuna gidebilmek için mutlaka;

 • İlk olarak tazminat davasının açılması gerekir. Ki bu ilgili tazminat davasının açılacağı kurum; asliye hukuk mahkemesidir.
 • İlgili davanın; sorunun öğrenilmesinden başlayarak 2 yıl genel olarak ise; 10 yıl içerisinde açılmış olması gerekir. Aksi halde zaman aşımı süre ön görülmekte olup ilgili hakkınız elinizden alınır.
 • Mutlaka ileri sürülmesi beklenen bir zararınızın olması gerekir.
 • Aynı zamanda ilgili zarar durumunuzun oluşmasına sebep de; tapu siciline kayıtlı bilgiler olmalıdır.
 • Son olarak ise; tapu sicilinin düzeltilmesi davasını ilk olarak açmış ve ilgili zarar durumunu bu dava ile çözümleyememiş olmanız gerekir. Eğer bu dava ile bir çözüme ulaştı iseniz; tazminat hakkınız söz konusu dahi değildir.

Tapu sicilinin hataları sebebi ile oluşan giderilme durumlarından tazminat meseleleri; ilgili tapu kütüğünü işlemiş olan personelden de giderilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ