ÖSYM Skandala imza attı !

ÖSYM Skandala imza attı !

ÖSYM Hukuksuzluk Yaptı Üniversite Sınav Sonuçlarında Skandala İmza Attı

ÖSYM’ nin son yıllarda yaptığı hatalar ön plana çıkarken, pek çok skandala imza attığı ön planda görülüyor. Pek çok haber kaynağında ise bu tarzda haberler bulmak mümkün olurken, 2010 yılından günümüze kadar yanlış açıklanan sonuçlar, geç açıklanmalar, yerleştirme hataları gibi pek çok sorun söz konusu oldu. Yine gündemde olan bir skandal da sınav sonuçları ile alakalı. Sonuçların yanlış açıklanması ile birlikte 1110 adayı yerleri değişmek zorunda kalırken, büyük bir çoğunlukta açıkta kaldığı belirtildi. Açıkta kalan kişi sayısı ise 1499 olurken, alınan bazı bilgiler de aşağıda ki gibidir.

Bin 110 adayın yeri değişti

Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra, yapılan bir hata dahilinde, yerleştirme sonuçlarında değişiklikler yapıldı. Böylelikle 1110 adayın yeri değiştirilerek, daha öncesinde 1628 kişi herhangi bir programa yerleşmemiş olurken yerleşir duruma geldikleri ön plana çıktı. Bu durumda da ek puanın dikkate alınmadığı ve ek puanların unutulduğu yönünde açıklamalar yapıldı. Sonrasında ise ek puanlar dikkate alınarak, yerleşim sonuçları gayet normal olarak değiştirilmiş oldu. 1499 aday ise yeni halde maalesef herhangi bir programa yerleştirilemedi ve açıkta kaldı.

Ek puansız yerleştirme

ÖSYM tarafından yapılan açıklama dahlinde, ‘’ 8 Ağustos 2017 ‘’ tarihi ele alınarak, açıklanmış olan yerleştirme sonuçları, yerleştirme esnasında kullanılan puanların TABLO 6C tarafından belirlenerek, mezun olmuş kişilerin alan ve dallarına uygun olarak ek puan kullanmaları mümkün olurken, maalesef ek puanlı yerleştirme yerine, ek puansız yerleştirme yapılmış. Bu durum tespit edilince de elbette ki yerleştirme sonuçlarında pek çok farklılık görülmesi mümkün oldu. Bu sonuç dahilinde de 1110 adayın yerleştirme yerleri değiştirilirken, durum tespit edilmeden önce 1628 kişi herhangi bir programa yerleşmemişti. Ek puanlar ele alındığında ise tabi ki işler değişti.  Sonrasında ise 1499 adayın yerleşemediği açıklandı.

Adaylar bilgilendirildi ve yeni sonuçlar açıklandı

Ek puanlar ele alınmadan yerleştirmeler yapıldıktan sonra, yapılan hata tespit edilmiş ve bir düzenleme yapılmıştır. Böylelikle bu hatadan kaynaklı olarak adaylara da bazı bilgilendirilmeler yapılmıştır. Sonrasında ise konu ile ilgili adaylara verilen bilgilerden ek olarak, yeni sonuçların da 12 Ağustos 2017 tarihide açıklandığı alınan bilgiler arasında.

ÖSYM ise, bu hatalardan kaynaklı olarak, etkilenen adaylardan özür dileyerek, hatasını kabul etti ve saygıyla diyerek açıklamalarını bitirdi.

Yeni bir skandal olmasın

ÖSYM sınavlarına giren öğrenciler de aslında bu durumda biraz tedirgin. Sınav sonuçlarını beklerken herhangi bir skandal daha yaşanır mı endişeleri içinde. Sonuçlar neden açıklanmadı, neden bu kadar erken açıklandı, bu soru neden iptal edildi gibi pek çok konu da merak konusu oluyor kimi zamanlarda. İlerleyen zamanlarda yapılacak sınavlarda yeni bir skandal olmaması temennisi ile öğrenci adaylarına başarılar diliyoruz. Güncel haberler için web adresimiz içeriklerine göz atmaya devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ