Medeni Hukuk Nedir?

Medeni Hukuk Nedir?

Medeni Hukuk, Özel Hukuk olarak da tanımlanabilen bir kavramdır. Medeni Hukuk, Kamu Hukuku ve diğer hukuk dallarının olmadığı hukuktur. Medeni Hukuk konuları arasında Borçlar Hukuku, Aile Hukuku, Miras Hukuku, Eşya Hukuku ve Kişiler Hukuku yer almaktadır.

Medeni Hukuk, kişilerin birbirleriyle ya da kişilerin devletle ve birbirleriyle ya da kişilerin sadece devletle olan ilişkilerini içerebilen Özel Hukuk’tur.

Medeni Hukuk, hukukun bir dalı olmaktan öte hukukun özünü ihtiva eden bir hukuktur. Türk Medeni Kanunu’nun giriş bölümünde Medeni Hukuk ilkelerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Medeni Hukuk’un Temel İlkeleri

Medeni hukuk temel ilkelerini dört başlık altında inceleyebiliriz.

  • İyi niyet ve hakkın kötüye kullanılmaması ile dürüstlük kuralı ilkeleri
  • Hakimin (adil olmak koşulu ile) takdir yetkisi
  • Borçlar Kanunu ve genel kurallarının uygulanması
  • İspat kuralları (herkes kendi iddiasını kanıtlamakla mükelleftir)

Medeni Hukuk’un Temel Getirileri

17 Şubat 1926 yılında kabul edilen ve yürürlüğe giren Medeni Hukuk ile laik bir hukukun temelleri atılmıştır. Kadın erkek eşitliğinden ilk kez Medeni Hukuk’ta bahsedilmiş ve yer verilmiştir. Medeni Hukuk maddeleri arasında kadınlara meslek seçme hakkı tanındığı gibi resmi nikah zorunlu hale getirilmiştir.

Tek eşle evlilik ile kadınlara miras eşitliği hakkı da 1926 yılındaki Medeni Hukuk ile tanınmıştır. Boşanma durumlarında kadınların güvence altına alınması Medeni Hukuk ile yürürlüğe girmiştir.

Medeni Hukuk’un Kapsadığı Konular

Medeni Hukuk’un kapsadığı alt hukuk kavramları beş başlık altında incelenebilir;

  • Aile Hukuku evlenme, boşanma, evlat edinme gibi ailevi konuları içerir,
  • Borçlar Hukuku karşılıklı alacak ve verecek konularını kapsar,
  • Miras Hukuku ölümden sonra ailenin miras paylaşımını içeren hukuk dalıdır,
  • Eşya Hukuku kişilerin eşyalar üzerindeki sahipliklerini ve sonuçlarını içerir,
  • Kişiler Hukuku kişilerin yerleşim yerinden akrabalık ilişkilerine kadar her şeyi

kapsar, kişi haklarını içerir.

Günlük yaşantımızın her anında Medeni Hukuk ile ilgili bir düzenlemeyle karşı karşıya kalmamız mümkündür. Kişi doğduğu andan ölüm anına kadar Medeni Hukuk ile iç içe yaşamakta ve hayatı ona göre şekillenmektedir.

Medeni Hukuk’un Mevcut Kaynakları

Medeni Hukuk düzenlenirken ve uygulanırken bazı kaynaklardan yararlanmaktadır. Bu kaynaklar; Yaratıcı Kaynaklar ve Yürürlük Kaynakları olarak iki başlık altında incelenebilir. Medeni Hukuk’un Yaratıcı Kaynakları, Yasama Organı tarafından belirlenen kurallardır. Bazı özel durumlarda Yürütme Organı tarafından yapılan öneriler de burada yer almaktadır.

Medeni Hukuk’un yaratıcı kaynakları içerisinde örf ve adetler ile hakimin karar yetkisi de yer almaktadır. Adil olmak kaydı ile toplumda kabul gören ve uygulanan gelenek ve göreneklerin temeli Medeni Hukuk’un Yaratıcı Kaynakları kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Medeni Hukuk’un Yürürlük Kaynakları, o an içerisinde yürürlülükte olan tüm hukuk kuralları olarak tanımlanabilir. İlk olarak Türk Borçlar Kanunu’ndan gelen kaynaklar bulunmaktadır. Örf, adet, gelenek ve göreneklerde kanun boşluğu bulunsa da bu boşluk hakimin kanun koyuculuğu ile tamamlanabilmektedir.

Medeni Hukuk’un Uygulanması

Medeni Hukuk’un uygulanması demek tüm Medeni Hukuk maddelerinin zaman, mekan, anlam ve nitelik bakımından uygulanması demektir. Yazılı ve sözlü şekillerde hukuk kurallarının uygulanması söz konusudur.

Medeni Hukuk kitabı incelendiğinde her konunun ayrıntılı olarak incelendiği ve maddelendirildiği görülecektir. Ancak toplumda yer alan her sorunun cevabı bazen bulunamayabilir. Bu durumda hakimin karar yetkisi ortaya çıkacak ve hakim sözlü bir şekilde yorumlama hakkını kullanacaktır. Medeni Hukuk, zaman, mekan ve nitelik bakımından da farklı farklı yorumlanıp farklı sonuçlara ulaşılabilecek canlı bir hukuktur.

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1888 nsl1yAmL-hg7TIvgJpq7DTkhofKrZhfdz1f2ziHStt02GeExzm6ZAE5ZjZOJlhlt b049e9361b39e13f9e0a4618b9da75ffe0b39ed2&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ