Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Ne Olur?

Kredi kartı kullanımı; taksitli alışveriş tercihlerinde, nakit avans şeklindeki sıkıntıların giderilmesinde, nakit sıkıntısı halinde yapılacak ödemelerin aksatılmaması halinde, online alışverişlerin gerçekleştirilmesi halinde ve benzeri şekillerde sayılabilecek binlerce etkenin vasıtası ile kullanımı yaygınlaşmış bir bankacılık türevi olarak tanımlanabilir. Ancak kredi kartı harcamalarının yapılması sonrasında bir ödemenin olacağı bilincinde olmaz ise; durum çıkmaza gidebilir. Ve aylık gelirinizin üzerinde bir borç birikiminizin olduğunu fark edebilirsiniz. Peki, bu tarz durumlarda eğer borcunuzu ödeyemez iseniz; sonucu ne olur bir bakalım.

kredi kartı borcu

Kredi Kartı Borç Ödeme İhtarı

Kredi kartı kullanıcılarının her banka için farklı olabilecek şekillerde borç ödeme planları olur. Ancak bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu kuralları gereğince bazı durumlar her banka için sabit olarak kalır. Bu durumda;

  • Eğer kredi kartı borç ödemenizi üç hesap kesim döneminde art arda gerçekleştirmez iseniz; bu durumda bankanın ilgili şubesi tarafından bireysel müşteri temsilciliğince aranırsınız. Ve aynı zamanda kredi notunuzun düşeceği ve kredi sicilinizin bozulacağı ile alakalı olarak ilgili ay içerisinde SMS bildirimleri alırsınız.
  • Sizin için ön görülen bir son ödeme yapma süresi verilir. Bu süre; dönemler halinde 7 gün olabileceği gibi 15 gün de olabilmektedir.
  • Eğer size verilen bu süre içerisinde son ayın ekstre borcu kadar yahut da borcun tamamı veya ekstre tutarından az olmayacak kadarlık bir kısmını öder veya ilgili bir tarih içerisinde ödeme sözü verir iseniz; hakkınızda yasal takip süreci başlamaz.
  • Ancak ilgili dönem içerisinde bir ödeme gerçekleştirmez ve aynı zamanda borç yapılandırma, borç ödeme için tarih kararlaştırma gibi yollara girmeyi de ret eder iseniz; yasal takip sürecine girersiniz ve nihayetinde kara liste sizin adınızı da yazmış olur. Ve bu yolun sonunda haczedilmeye kadar gidebilirsiniz.

Yasal Takip Süreci Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının üç hesap kesim dönemi içerisinde art arda minimum asgari ödeme tutarını yatırmadıkları zamanda karşılaşacakları hukuki bir yolu ifade eder. Bu durumda;

  • Bir hesap kesim dönemi içerisinde borç ödemenizi minimum asgari ödeme tutarında gerçekleştiremedi iseniz; sizin için yasal takip sürecine gireceğiniz iki hesap kesim dönemi ödemesi kalmıştır, denilir.
  • Eğer iki kez hesap kesim dönemlerinin minimum borç ödeme tutarı olan asgari dönem ödemesini yapmadı iseniz bir sonraki dönem ödeme yapmanız gerekir. Aksi halde yasal takip süreci kuralları işlemeye başlar.
  • Ancak; bir hesap kesim dönemi ödeme yapmadığınız halde diğer hesap kesim döneminde gerekli tutarların ödemesini gerçekleştirir iseniz sizin için ödeme yapamama hakkı yani yasal takip sürecine girmenizi gerektirecek süre zarfı tekrar üç dönem olmuş olur. İki dönem ödeme yapmamanız halinde üçüncü dönem ödeme yapar iseniz; sıfırlama olur ve yasal takip sürecine girmeniz için tekrar üç dönem sayılır; şeklinde düşünmeniz gerekir.

Yasal Takip Sürecinde Ne Olur?

Eğer yukarıdaki durumları atlatmanız sorunlu oldu ise ve üç dönem yani doksan gün boyunca ödeme yapamadı iseniz; bu durumda yukarıda da değindiğimiz gibi banka size ek olarak 7 günlük yahut da 15 günlük bir süre tanır. Eğer bu süreyi de değerlendirmedi iseniz yasal takip süreciniz başlar. Yasal takip süreci içerisinde borcunuz ile alakalı olarak ilgili bankanız ile bir görüşme sağlayabilmeniz söz konusu değildir. Çünkü konu yani borç ilişkisi artık banka ile sizin aranızda değil; bankanın devretmiş olduğu hukuk bürosu yahut da avukat ile sizin aranızda olur. Ve siz bu konu ile alakalı olan tüm durumları artık bu ilgili kimse ile görüşmek durumunda olursunuz. Ve bu süreç boyunca ödeme yapmamanız haline ve ilgili yasal kimse ile anlaşma yoluna gidemediğiniz takdirde; icralık edilmeniz söz konusu olur. İcralık olmanız ise; maaşınıza haciz kararı çıkarabilir, maaşınızın dörtte biri olacak şekilde el koyma işlemini gerçekleştirebilir ve nihayetinde; borç ödemenizin gerçekleştirilmesinin mümkün dahi olmadığı hallerde borcun kapsamı ve ilgili sözleşme şartları dahilinde belirli bir süre cezaevi ile sonuçlandırılma söz konusu olabilir.

Bu gibi durumlara maruz kalmamak adına; her kredi kartı alışverişlerinizde gelirinize göre alım yapmaya dikkat etmeniz ve asgari ödeme tutarlarına göre değil borcun tamamına göre ödeme yapabilir olmanıza odaklanmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ