Kaymakamlık Sınavı

Kaymakamlık Sınavı

Kaymakamlık Sınavı

Bir ilçede hükümet temsilcisi olan kişiye kaymakam denilir. Kaymakam ilçedeki genel sorumluluk ve idareden görevli tutulur. Kaymakam olmak için devletin belirlediği sınava girmek ve geçer not almak ve de öncesinde belirli süreçlerden geçmek gerekir. Kaymakam olmak isteyen kişiler kaymakamlık sınavına girmektedirler.

Unutulmamalıdır ki kaymakamlık çok büyük sorumluluk gerektirmektedir. Cumhurbaşkanı tasdiki ile kaymakamlar tayin edilmektedir. İlçe bazında kaymakamların belirlenmiş görevleri bulunur. Hükümet temsilcisi sayılan kaymakam bu görevleri en iyi şekilde yerine getirmelidir.

Şimdi gelelim kaymakamlık sınavına. 2015 yılında kaymakamlık sınavı hakkında iki değişiklik yapıldı. Bunlardan en önemlisi KPSS puan şartının kaldırılması oldu. Çünkü 2015 öncesinde yapılan sınavlarda KPSS P37 puan türünden en az 80 puan barajı gerekiyordu. Bu da demek oluyor ki iktisat fakültesi, SBF, işletme fakültesi ve İİBF bölümlerinden mezun adaylar kaymakamlık sınavına başvurabilirler.

Yapılan ikinci değişiklik ise 2015 yılı öncesine kadar çoktan seçmeli test yapılan sınav artık açık uçlu yani boşluk doldurma, klasik şeklinde olacak. Ancak açık uçlu olan sınavlar çok zor değil. Test sınavında en uç noktaları bilmeniz gerekirken açık uçlu sorularda temel noktayı bilmeniz yeterli olacaktır.

Kaymakamlık Sınavına Kimler Girebilir?

Kaymakamlık sınavına girmek için İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, SBF, İİBF ve Hukuk Fakültesi ve benzer bölümlerin en az 4 yıllık fakültelerinden mezun olan adaylar başvuru yapabilirler. Burada ki en önemli şey şu mezun olmazsanız sınava giremezsiniz.

Kaymakamlık sınavına başvurmak isteyen erkek adaylar askerlik görevini yerine getirmiş olma şartı aranmamaktadır sadece askerliğinizi tecil ettirmeniz yeterli olacaktır. Ancak 35 yaş ve üzeri adaylar sınava giremezler.

Kaymakamlık Sınavı Konuları

  • Alan bilgisi %60, Genel Yetenek ve Genel Kültür %40 oranda sorular sorulacaktır.
  • Ekonomi %15
  • Türkiye’de Mahalli İdareler %7
  • Türkiye’nin İdari Yapısı %8
  • İdare Hukuku %20
  • Anayasa Hukuku %10
  • Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları %10
  • Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı %10
  • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi %5

Kaymakamlık Soru Sayısı Ve Sınav Süresi

Çoktan seçmeli sorulardan açık uçlu sorulara geçilince kaymakamlık sınav sorusu sayısı en az 50’dir. Bu demektir ki 50’den fazla soru da gelebilir. Sınav süresi ise minimum 120 dakikadır.

Kaymakamlık Sınav Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Kaymakamlık sınav başvuru ücreti 2015 yılında 110 TL’ idi. Her sene sınav başvuru ücretlerinde artış görülebilir.

Kaymakamlık Sınavına Nasıl Çalışmalısınız?

Çoktan seçmeli sorulardan açık uçlu sorulara geçilince adaylar sınava çalışmak için kaynak bulma konusunda sıkıntıya düşmektedirler. Bu nedenle sınav konularını iyice tekrar etmeli ve geçmiş yıllarda çıkmış kaymakamlık sınav sorularının kendiniz benzerlerini oluşturmaya çalışarak denemeler yapabilirsiniz. Böylece hem sınavda farklı türden soru görmeye kendinizi alıştırdığınız gibi hem de pratik kazanmış olursunuz.

Kaymakamlık Sınavını Kazandıktan Sonra

Adaylar sınavı kazandıktan sonra kurumun belirtmiş olduğu tarihlerde yapılacak olan mülakat sınavlarına katılmaları gerekir. Mülakat alan bilgisi, genel kültür, kendini ifade edebilme yeteneği, kılık- kıyafet ve diksiyon üzerinden yapılmaktadır. Bu mülakat sınavını kazandıktan sonra adaylar kaymakam adayı olarak görev yapmaya başlarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ