İş Kanunu İşçi Çalıştırma Hakkında Temel Bilgiler

İş Kanunu İşçi Çalıştırma Hakkında Temel Bilgiler

İş Kanunu İşçi Çalıştırma Hakkında Temel Bilgiler

İş kanunu; genel itibari ile işçi ve iş veren arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerin pratik hayat uygulaması üzerinde nasıl olması gerektiği üzerinde duran bir içeriğe sahiptir. İş kanunu ile işçilerin haklarını nasıl arayabilecekleri, haftalık ve aylık çalışma saatleri, maaş usulleri, kadınların hangi işlerde çalışamayacak oluşu, çocuk işçi çalıştırma usulleri ve kapsamları hakkında detaylı bilgi edinebilir ve haklarınızı arar iken çok daha kapsamlı konuşmalarda bulunabilirsiniz.

Alışveriş Merkezi Çalışanları

Alışveriş merkezlerinde halk tabiri ile AVM’ler de çalışanlar köle gibidirler. Yani; sabah erken saatlerde iş başı yaparlar ve bu iş başının son saatleri akşam ona – yaz aylarında ise akşam on bire kadar uzar. Buna karşılık olarak; yani bu uzun ve yorucu çalışma saatlerine karşılık olarak verilen maaş ise; komik rakamları içerir. Maddi zorluklar içerisinde oluşunuz işverenlerce kullanıla bir durumdur. Siz, mutlaka az da olsa; yalnızca sizin ihtiyacınızın olduğu kadar iş hukuku eğitiminizi mutlaka almalı ve haklarınızı sonuna dek savunmalısınız. Peki, iş hukuku kuralları çerçevesinde hangi işçiler kaydi olarak çalıştırılabilir ve AVM çalışanları da dahil olmak üzere toplam çalışma saatleri ne kadar uzatabilir? Tüm bu soruların cevaplarını tek tek irdeleyelim.

İşveren İşçi Arasındaki Edim (Sözleşme)

İşçilerin ve işverenlerin işe alınma, işe başlama sırasında belirlemiş oldukları çalışma saatleri sözleşme yani işe başlaması esası kapsamında ilk olarak göz önünde bulundurulan maddedir. Bu açıdan bakıldığında; bir işçinin çalışma saati ancak işvereni ile işe başlamadan evvel anlaşmış olduğu saatler çerçevesinde düzenlenebilmektedir. Peki, işveren ve işçi aralarında diledikleri gibi çalışma saati belirleyebilir mi, bu saat belirleme işleminde bir kısıt yok ise işçilerin köle gibi çalıştırılmaları normal değil mi?

Bu tarz sorular her işçi olarak çalışmakta olan kimsenin aklından geçmektedir. İlk olarak şunu belirtelim ki;

  • İş hukuku her daim işçinin çıkarlarını gözetir.
  • Eğer işçi iseniz iş hukukunda yer alan kuralların cezai sonuçları ile değil; getiri kısımları ile ilgilenirsiniz.
  • İş hukuku asla çalışma saatleri kapsamında işçinin zorlanmasına izin vermez. Hatta bu sebep iledir ki; kadınların maden ocaklarında çalıştırılmaları usulü yasaklanmış bir kural olarak belirtilmektedir.

İşçi ile işveren arasında var olan iş sözleşmesinin çalışma saatlerine kota koyan yalnızca iş hukuku çalışma saatleridir. Yani; yukarıdaki sorularda olduğu gibi; işveren kimse işçisine köle muamelesi yapamaz. İşçisi ile arasında kabul edebileceği haftalık, aylık çalışma süreleri kısıtlıdır. Maksimum çalışma sürelerini sözleşmesine konu eden bir işverenin vermek ile yükümlü olduğu çalışma yani eylem karşılığı da artan oranlı bir seyir izlenmektedir.

Çalışma Saatleri Ve İş Hukuku

İş hukuku kapsamında haftalık olarak belirlenecek bir işçi işveren sözleşmesi içerisinde yer alan haftalık çalışma saati maksimum olarak; 45 saati geçemez. Yani; işveren işçisini haftalık olarak 45 saatten fazla çalıştırır ise; bu konu artık davalık bir mesele olabilir.

  • Her işçi ile işveren arasındaki çalışma usulü haftalık değildir. Bazı kimselerin icra etmekte oldukları meslekler günlük çalışma saatlerine dayanır. Bu açıdan bakıldığı zamanlarda belirlenecek olan maksimum günlük çalışma saati; haftalık çalışma saati olan 45’in bölünmesi ile elde edilir.
  • Bir işçi bir gün içerisinde iş hukuku kuralları çerçevesinde maksimum olarak 11 saat çalışabilecektir.

Bazı işlerin çalışma usulü ise farklıdır, bu konuya da aşağıda değinelim.

Mevsimlik İşçi Çalıştırma Saatleri

Her iş için belirlenecek çalışma saati iş hukuku çerçevesine göz önüne alındığında mağduriyeti giderebilecek sonuçları çıkarmayabilir. Bu kapsamda;

  • Çay toplama gibi günlük olarak bitmesi gereken işlerde,
  • Mevsimlik işçilerde,
  • Belirli bir hafta içerisinde bitirilmemesi halinde bozulacak, kırılacak yahut da değer kaybına uğrayacak işlerde, işçi ile işveren arasındaki sözleşmede belirtilmek şartı ile çalışma saatlerin de değişimler yapılabilmektedir. Ancak bu işlemler için de iş hukukunda bir kısıtlama söz konusudur. Şöyle ki;

Günlük çalışma saati her halükarda 11 saattir. Ancak; bu on bir saat çalışma usulü; bir hafta içerisinde yayılır ise; yani bir gün daha fazla yapılması gereken iş var iken ertesi günün yukarıda sayılan kapsamlarda yapılması gereken iş sayısı daha az ise; bu defa fazla çalışma saatleri eşit olarak tüm günlere yayılmak durumundadır. Ancak demin de belirtmiş olduğumuz gibi her ne olur ise olsun; bir işçinin maksimum günlük çalışma saati 11 saati geçemez.

İş hukuku bu kapsamda aslında işverenlerin mağduriyetini de ele almaktadır. Çünkü; eğer fark ediliyor ise işçinin bir saat kısıtı vardır. Eylem kısıtı söz konusu değildir. Bu hususta kendi çalışma alanında başarılı olan bir işçi ile çalışıyor olmanız halinde; birkaç lira fazla maaş ödemeyi kabul eder iseniz; bu on bir saatlik çalışma usulünde yeterince donanımlı ve kaliteli işler çıkarabileceksinizdir. Bu konuda mutlaka iş hukuku kapsamlarını çok daha ayrıntılı olarak incelemenizi öneriyoruz.

İş Kanunu

Yer Altında Çalışma Süreleri

Yukarıda saymış olduğumuz çalışma usulleri, çalışma saatleri ve çalışma ücretlerinin belirlenmesi ancak yer üstünde çalışan işçiler adına uygulanması mümkün olan usulleri ifade etmektedir. Makalemizin en başında belirttiğimiz gibi; iş hukuku her halükarda işçinin yanında yer alır. Bu sebepledir ki; yer üstünde çalışmakta ola bir işçinin çalışma zorluğu, çalışma usulleri, çalışma riskleri ile yer altında yani çeşitli maden ocaklarında ve maden işletmelerinde çalışan işçilerin; çalışma esasları, çalışma usulleri ve çalışma riskleri aynı değildir. İş hukuku teorik olarak değerlere dikkat çekmeden pratik bir uygulama yoluna gitmiştir.

  • Yer üstündeki şartlar altında çalışan bir işçi bir haftada maksimum olarak 45 saat çalışabiliyor ise; yer altı işletmelerinde işçi olarak çalışmakta olan kimse haftalık maksimum olarak ancak 36 saat çalıştırılabilmektedir.
  • Aynı şekilde; yer üstünde çalışmakta olan bir içi günlük 11 saat sınırını taşıyor iken; yer altı çalışanları maksimum olarak günlük 6 saat çalıştırılabilmektedir.

Çalışma Saatleriniz Aşılıyor Mu?

İş hukukunda sizin çalışma saatlerinizi aşan bir iş sözleşmesi çerçevesinde sırf işe ihtiyacınız olduğu için mecbur kılındırılıyor iseniz; yapmanız gereken bir sosyal güvenlik kurumuna başvurmak olmalıdır. Konu ile alakalı olarak bizzat başvuruda bulunmanız ve sizin için istenen çalışma usullerini anlatmanız yeterli olmaktadır. Konu işvereninize sizin adınızın verilmesi şeklinde iletilmez.

İş yerinize ani ve SGK uzmanları tarafından bir baskın şeklinde gidilir. Ve tüm çalışanların yani işçi statüsünde olan kimselerin dosyaları – resmi evrakları incelenir. Yalnızca bu şekilde olmaz. Bazı işverenlerin evraklara yanıtmış oldukları çalışma saatleri ile gerçek çalışma saatleri birbirini tutmaz. Bu sebeple; iş yerinize gelen uzmanlar, tüm çalışanları farklı farklı olmak üzere konu ile alakalı olarak konuşturur. Ve çeşitli gözlemler yapılır. Eğer, başvurunuz doğru ise; diğer çalışanlar yahut da çeşitli evraklarda sizin beyanınız ile örtüşüyor ise, işvereniniz ile alakalı olarak hukuki bir süreç başlatılır. Ve nihayetinde bu hukuki sürecin başlaması; iş yerinizdeki çalışmaları durdurur ve son adım olarak iş yeri kapanma aşamasına dahi gelebilir.

 

 

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1874 PuhcsyfT82MCYBNGzJ36TqV1S3ITsSpkcEsY-qijw_lxh2eGc3G43NkR0YJqSwXv 9a7bd63fc4f121e36c2ecc4265de0547e6b92063&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ