İş Hukuku

İş Hukuku

İş Hukuku

İşçi haklarının korunması, çalışma sürelerinin hak gözeterek belirlenmesi ve çok daha fazlası için oluşturulmuş bir hukuk dalıdır. Aslında, her çalışan bireyin iş hukuku hakkında fikir sahibi olması gerekir ki haklarını gözetebilsinler.

İş Hukuku Kavramı

İşçi haklarının, iş sendikalarının, işçilerin çalışma sürelerinin ve işçi –  iş veren arasındaki konuların konuşulduğu ve en hukuki kararların alındığı, herhangi bir tarafın asla tutulmadığı; herkesin hakkını tam olarak almasını sağlayan bir hukuk dalı olarak günümüzde fazlası ile önem arz eder.

İş Hukuku İçerisinde Yer Alan Temel Kavramlar

 • İşçi; bir iş sözleşmesinin önceden yapılmış olması, çalışma şartlarının belirlenmesi ve belirli bir ücret karşılığında iş görmesi durumda faaliyetlerini yürüten bireyler olarak bilinirler.
 • Memur; bir atama işleminin ardından işe başlayan ve genel itibari ile korunma hükümlerinin kapsamında bulunan kişidir. Memur, mutlaka devlet içerisinde çalışan birey anlamını taşır. Aksi halde; taşeron işçileri, özel işçiler asla memur statüsünde değillerdir.
 • İş veren – çırak ilişkisi; çırak,işçi statüsünün bir altında olan bireydir. Burada amaç; bireyin işi öğrenmesini sağlamaktır. Çırak, normal bir işçi ile aynı ücreti almaz. Çırakların almış oldukları ücretler genel anlamda özel sektörlerce belirlenir. Fakat iş hukukunda bir çırağın mutlaka alması gereken ücret elbette ki belirlenmiştir.
 • Stajyer; işi öğrenmesi amacı ile çalıştırılan bireylerdir. Genel olarak bireylerin okumaları, ticari iş öğrenmeleri kapsamında var olan bir başlıktır. İş hukukunda; çalışmakta olan bir stajyerin ücret, maaş alması söz konusu değildir.
 • İşveren; işçilere, çırağa ve stajyere işveren kişidir. Ücretleri, maaşları ödemek ile sorumludur. Gerçek kişilerin işveren olabilmesi ne kadar mümkün ise tüzel kişilerin de işveren olması o denli mümkündür.
 • İşveren vekili; işverenin iş yerinde bulunmaması halinde; yerine bıraktığı, vekil atadığı, işleri yöneten ve düzenleyen kişidir. İşveren vekilleri, yalnızca verilen yetki kadar sorumlu olurlar. Eğer herhangi bir vekaletnamenin varlığı söz konusu değilse; işveren vekilleri, anlaşma, sözleşme ve çok daha ciddi resmi evraklar üzerinde herhangi bir yetkiye sahip olmazlar.

İş Kanunu İstisnaları

İş kanunu, kendi bünyesinde bazı istisnalara sahiptir. Şöyle ki;

 • Deniz taşıma işleri, iş kanunu içerisinde yer alan ilk istisnadır. Fakat limanların üzerinde yapılan indirmeler ve mal yüklemeler elbette ki iş kanununa tabidir.
 • Hava taşıma işlemleri iş kanununa tabi değildir. Fakat yalnızca uçağın veya da herhangi bir uçan taşıtın uçuş sırası için geçerli olan bir durumdur. Aksi halde; uçağa binilmeden evvel, uçağın yerde olduğu düre boyunca yapılan her işçi – işveren ilişkisi iş hukukuna tabi olur.
 • Elliden az işçiye sahip, tarım ve orman işleri ile ilgili işletmeler, iş hukuku kapsamında değildir. Fakat elli bir çalışana sahip, orman ve tarım işleri ile yürütülen bir işletme, iş hukuku kapsamındadır.
 • Ev hizmetlerinde çalışan bireyler, iş hukukuna dahil değildir. Yani, bir dadı yahut da bir aşçı asla iş hukuku kapsamında değerlendirilmez.
 • Çırakların da aynı şekilde, iş hukukuna tabi olmadığı, bir istisnai durumu oluşturduğu söz konusudur.
 • Profesyonel anlamda spor işi ile uğraşanlar, iş hukuku kapsamında bir değerlendirmeye tabi tutulmazlar. Onların çalışma usulleri ve ücretleri, özel kurumlar ve kulüplerce belirlenir.

İş Hukuku Bilmek

Bir işveren için, çalıştırmış olduğu işçinin kendi haklarını biliyor olması; işten ayrıldığı anda alabileceği kıdem tazminatı hakkında fikir sahibi olması elbette ki iyi değildir. Sizler, mutlakla iş hukuku bilmeli ve bilinç sahibi bir işçi olmalısınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ