İdari Hakimlik Sınavı 2017

İdari Hakimlik Sınavı 2017

İdari Hakimlik Sınavı 2017 

2017 yılında gerçekleştirilecek olan Adalet Bakanlığı İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı (2017-İdari Yargı) başvuruları ile ilgili ÖSYM Başkanlığı’ndan henüz hiçbir açıklama yapılmadı.

Ancak birçok aday tarafından İdari YargıHakim Adaylığı Yazılı Yarışma Sınavı’nın 2017 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Sınav tarihi belli olduktan sonra İdari Yargı Hakim Adaylığı Yazılı Yarışma sınavı Ankara’da gerçekleştirilecektir.

Sınava İlişkin Temel Bilgiler

2017 yılı İdari Hakimlik Sınavı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmasa da 2016 yılında gerçekleştirilen İdari Hakimlik Sınavı kurallarıyla uyum göstermesi bekleniyor.

Adaylar sınava başvuru yapmadan önce Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan başvuru koşullarını dikkatli bir şekilde okumalı ve tüm şartların kendisine uyduğunu düşünen adayların 2017 yılı için belirlenecek olan sınav ücretini yatırmaları gerekecektir.

Adaylar 2017 İdari Hakimlik Sınavı ile ilgili detaylı bilgilere Adalet Bakanlığı aracılığıyla ulaşabilirler.

2017 idari Yargı Hakimliği Sınavının Süresi Ne Kadardır?

2017 yılında gerçekleştirilmesi beklenen İdari Hakimlik Sınavı ile ilgili detaylı bilgiler bulunmamakla birlikte 2016 yılında gerçekleştirilen İdari Hakimlik Sınavı ile örtüşmesi beklenmektedir. 2016 yılı İdari Hakimlik sınavı 09.30’da başlamış ve 130 dakika sürmüştü. 2017 İdari Hakimlik Sınavı sürelerininde 2016 yılı sınavıyla aynı olması bekleniyor.

2017 İdari Yargı Hakiliği Sınavı Başvuru Şartları Nelerdir?

2016 İdari Yargı Hakimlik Sınavı’nda aranacak şartlar henüz açıklanmadı. Ancak İdari Yargı Hakimliği sınavına girecek olan kişilerin TC vatandaşı olması, hukuk fakültesi ya da hukuk bilgisi programlarına yeterince yer vermiş olansiyasal bilgiler, iktisat, idari bilimler ve maliye alanlarından en az dört yıllık yükseköğrenim mezunu olması gerekiyor.

2017 İdari Yargı Hakimliği Sınav Başvuruları Nasıl Gerçekleştirilecektir?

2017 yılında gerçekleştirilmesi beklenen İdari Yargı Hakimliği sınavına elektronik ortam aracılığıyla ÖSYM Başvuru Merkezleri (Tüm il/ilçe ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri) üzerinden yapılması bekleniyor.

İdari Yargı Hakimliği sınavı ile ilgili daha detaylı bilgiler ÖSYM’nin sitesi üzerinden yayınlanacak ve adaylar bu koşullara uygun bir başvuru süreci geçirecektir.

ÖSYM sınav koordinatörlüklerinin adresleri de ÖSYM’nin İnternet adresi üzerinden yayınlanacaktır. ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri sınava başvuruları mesai saatleri içerisinde almakta ve postayla başvuru kabul etmemektedir.

Sınava ilişkin olarak başvuruların alınması, sınavın uygulanma şekli, alınacak güvenlik önlemleri, sınav ücretinin yatırılma süreci ve sonuçlara itiraz gibi pek çok konu hakkında ÖSYM tarafından detaylı açıklama yapılacaktır.

İdari Yargı Hakimliği Sınav Ücreti Ödemesi Hangi Bankalara Yapılacaktır?

2017 İdari Hakimlik Sınavı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da adayların Mayıs ayında yapılmasını beklediği yazılı sınav için sınav ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” bölümünden kredi kartı/banka kartı aracılığıyla Mayıs 2017 tarihlerinde yapılabilecektir.

Ödeme işlemlerinde meydana gelen hatalardan dolayı ÖSYM veya Adalet Bakanlığı sorumluluk kabul etmemektedir.

2017 İdari Yargı Hakimliği Sınav Soru Sayısı

Adayların merakla beklediği 2017 İdari Yargı Hakimliği sınavı soruları30 adet sorudan meydana gelen genel yetenek ve genel kültür testive 90 sorudan oluşan alan bilgisi testinden meydana gelmektedir.

Testlerde yer alan soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Genel yetenek ve genel kültür testi kapsamında; Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi  ile ilgili sorular sorulmaktadır.

Alan bilgisi testinde ise Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü, Borçlar Hukuku, Medeni Hukuk, Ceza Hukuku, Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, ve Maliye-Ekonomi konularından sorular sorulmaktadır.

 

Aşağıdaki makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz;

Hukuk Mezunlarının Yapması Gerekenler

Gelen Aramalar: idari hakimlik 2017, idari hakimlik sınavı 2017, idari hakimlik sınavı ne zaman 2017, idari yargı hakimliği sınavları ne zaman yapılıyor, 2018 yılı idari hakimlik sınavı ne zaman
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  teşekkürler.

 2. Fatma dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar araştirma yapıyorum ancak sağlıklı bir bilgi elde edemedim, idari yargı hakimliği sınavi yapıldı mı ya da 2018 idari yargı hakimliği sınavı hakkında bilgisi olan var mı?

  1. HukukluSaat dedi ki:

   Hazırlık aşamasında

 3. Ayşe dedi ki:

  2017 yılı sınavı hangi ayda yapılacak ya da yapıldı mı

 4. halil ibrahim dedi ki:

  24 ekim oldu daha idari hakimliğe çıkmadılar haberi olan var mı

BİR YORUM YAZ