İdari Hakimlik Sınavı 2016

İdari Hakimlik Sınavı 2016

İdari Hakimlik Sınavı 2016

Adalet Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre İdari Hakimlik sınavı 2016 yılı için Hukuk Bölümü mezunları, Siyasal Bilgiler ve İİBF mezunları başvuru yapabilirler. Başvuru yapmak isteyen ve İdari Hâkimlik sınavı ne zaman diye merak eden adayların Mart ve Nisan aylarında Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk, Akbank, Ziraat Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankasının tüm şubelerinden ve ya internet aracılığı ile ya da Postanelerden sınav ücreti olarak ÖSYM de belirtilen rakamı yatırmaları gerekmektedir. Bu işlemin ÖSYM ye başvuru yapılmadan önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ücret ÖSYM sitesinin ödemeler sayfasında belirtilmiştir. Açık öğretim Fakültesinin İİBF bölümlerinden mezun olanlar için sınav içeriği şu şekildedir. Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri toplam 30 soru olarak sorulur ve Alan Bilgisi Testi uygulanır. Genel Yetenek ve Kültür Testlerinde Türkçe, Matematik, Türk medeniyetleri, Atatürk İlke ve İnkılapları, Temel Yurttaşlık Bilgisi ve çoktan seçmeli sorular, Alan Bilgisinde ise; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Ceza Hukuku, Borçlar Hukuku, Medeni Hukuk, Vergi Hukuku ve Maliye konularından sorular gelecektir. Şayet bu sorulardan 70 ve üzeri not alanlar olursa mülakata hak kazanmış olacaktır.

İdari Hâkimlik Sınavı Başvuru Şartları:

 İlk şartı Türk vatandaşı olmaktır. İdari Hâkimlik sınavı 2016 yılı için adayın sınavın yapıldığı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Hukuk Fakültesini bitirmiş olmak. Yabancı bir Hukuk Fakültesinden mezun olunmuş ise eksik olan derslerin sınavlarına girip başarı belgesi alınmış olma şartı var. İİBF ve Siyasal Bilgiler mezunu olmak ancak bu bölümdekiler hukuk fakültesinden mezun olup başvuran adayların yüzde yirmisini geçmiyor. Kamu haklarından yasaklı olmamak, askerlikle ilgisi bulunmamak (hizmeti tamamlamış, ertelemiş ya da yedeğe geçirilmiş olmak). Vücut ve akıl sağlığı yerinde olmak. Konuşmaya ve ya organların hareketini kontrol etmeye engel derecede fiziksel özrün bulunmaması şarttır.Sabıka kaydının temiz olması gerekir. Son olarak idari hâkimlik sınavı şartları gereği, hâkimlik ve ya savcılık mesleğine yakışmayan davranışlarda bulunmamış olmak gerekmektedir.

Kamu Personel Sınavına Girmek Gerekir mi?

İdari Hâkimlik sınavı için KPSS şartı yoktur. Direkt olarak sınava başvuru yapılabilir. İlgili bölümlerden mezun olmak ve belirtilen şartlara uymak yeterlidir. İdari Hâkimlik Sınavı 2016 yılında iki aşamada yapılacaktır. İlki yazılı ikincisi sözlü sınav şeklinde ayrılmıştır. Yazılı sınav ÖSYM tarafından yapılır. İki buçuk saat sürer. Sözlü sınav ise Adalet Bakanlığı tarafından yapılır ki yazılı sınavdan 70 puanı geçen adaylar ve alınacak kadro sayısının üç katı arasında yer alan adaylar sözlü sınava tabi tutulur. Yazılı olan idari hâkimlik sınavı soruları çoktan seçmelidir. Sözlü sınav mülakat şeklindedir. Doktorasını yapmakta olanlar sadece mülakata girerler. Mülakat komisyonunda ise Adalet Bakanlığı Müsteşarı ve yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkanı, Ceza İşleri, Hukuk İşleri ve Personel Genel Müdürleri ve Adalet Akademisi Yönetim Kurulunun her sınav için kendi üyeleri arasından belirlediği iki üye bulunur. Toplamda komisyon yedi kişidir. Her yıl kaç kişi alınacağına kadro ve ihtiyaç durumuna göre Adalet Bakanlığı karar verir. Bu hâkimler ilk derece mahkemelerinde ya da Danıştay’da görev alırlar. Adalet Bakanlığı tarafından savcı ve hâkimlere sağlanan her türlü lojman ve sosyal hak ve yardımlardan yaralanırlar. Kendileri istemediği sürece 65 yaşından önce emekliye sevkedilemezler. Birinci derece kadrolu bir idari yargı hâkiminin maaşı ortalama 5.000 Türk Lirasıdır. İdari Hâkim adayları meslekte pekişmek için gerekli olan bilgi ve becerileri edinmek üzere 17 ay staja tabi tutulurlar.

 

 

 

 

Gelen Aramalar: 2016 idari hakimlik sınavı, İDARİ HAKİMLİK SINAVI, idari yargı hakimliği 2016
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. songül dedi ki:

  sayın bakanıma söyleyelim, idari hakimlik yaş şartının 45 olmasını istiyoruz adli hakimlik sınavı gibi iktisat mezunlarını da dûşünün

  1. çetin dedi ki:

   Idari yargi hakimligi için sinava giriş yaş şartı kactir. Yanıtlarını zi bekliyorum

 2. Muhammedemir_ dedi ki:

  Adli hakimlik 2016-2019 arası Avukatlar arasından alınacakmış bu arada. İdari Yargı belirsiz 🙂

 3. selinn dedi ki:

  başvurular başladı mı bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. ayrıca osym sitesinden konuyla ilgili hiç bilgi yol başvurular nerede yapılıyo

  1. HukukluSaat dedi ki:

   ÖSYM, henüz başvuruları başlatmadı.

 4. yasmim dedi ki:

  başvurular başlamadı dimi halaa?

 5. ayşemm dedi ki:

  başvururular 4.sınıf son sınıfta olabiliyor mu sonucta sınav tariihinde mezun durumda olucaz.

  1. HukukluSaat dedi ki:

   Diplomanız gerekiyor.

 6. asiye dedi ki:

  Başvuru tarihleri ile ilgili bir bilginiz var mı acaba?

 7. Ayse dedi ki:

  2016 Idari hakimlik sinavi ne zaman yapilacak ?

 8. Elif SÜMER dedi ki:

  2016 İdari Hakimlik sınav tarihi ve başvuru tarihi ne zaman?Hakimlik için önerebileceğiniz yayınlar var mı?

 9. Eda dedi ki:

  Sınava başvuru için transkript isteniyor diye duydum bu iibf olmamıza rağmen transkripte hukukları eksik bulabilir ve sınava sokmayabilirler mi demek?

 10. Ayse dedi ki:

  201y idari yargi da İibf den alim olacak mi bilgi verebilirmisiniz

  1. Ayse dedi ki:

   2016 idari yargi da

 11. Ramazan dedi ki:

  Bu sınava girmek için ösym başvurusu yeterli mi ? yoksa ayrıca gidip adalet bakanlığına falan başvuru formu veriyormuyuz ?

  1. HukukluSaat dedi ki:

   Başvuru yeterli olacaktır.

 12. canan dedi ki:

  bu sene anlamadığım bir durum var,ilanda iibf yazmıyor idari bilimler, maliye,iktisat diye bölmüş baktığınızda zaten maliye iktisat idari bilimlere girer öyle olduğuna göre acaba işletme mezunları giremiyor mu :/ ? başvuru yapan işletme mezunu arkadaşlar var mı?

BİR YORUM YAZ