İcra Hukuku

İcra Hukuku

İcra hukuku, alacaklı bireylerin, tüzel kişilerin, işletmelerin ve kişilik sahibi olan herkesin, borçlarını gözeten ve borçlarını alabilmeleri adına oluşturulmuş bir cezai yaptırım sürecini kapsar. Bu bağlamda; bireylerin birilerine verdikleri borçları her türlü, bir suç işlemden, geri alabilecekleri kesinleşmiş olur.

İcra Teşkilatı Hakkında Genel Bilgiler

İcra teşkilatı, klasik bir hukuk sürecini ve ayrımı kapsar. Hem asli hem de yardımcı organlarının varlığı da bu sebep iledir.

İcra Teşkilatı Asli Organları

Asli organlar yardımı ile icra sürecinin tamamlanması mümkün olur. Aslında icra hukukunun en önemli ve en işlem gören dalını da kapsar, denilebilir. İcra iflas daireleri –  icra mahkemeleri ve icra ile alakalı olabilecek her türlü konuyu ve mahkeme yaptırımlarını kapsayan başlıklar, asli organlarca yürütülür ve belirlenir.

İcra Teşkilatı Yardımcı Organları

Cumhuriyet savcılıklarının bir icra teşkilatı, yardımcı organı olduğunu söylemek mümkündür. Bunların görevleri ve yapmış oldukları işlemleri şu şekildedir; icralık olan borçlunun yaptırımlar ile karşılaşması için asli organların yanların durur ve onlar için gerekli olan belgeleri toplar, her konuda yardımcı olurlar.

İcra Dairesi Hakkında

İcra işlemleri ile alakalı her mahkeme ve kara için birinci dereceden görevli olan makam olarak bilinmektedir. İcra dairesine başvurmak, her borçlu ve edimini yerine getirmemiş birey için atılması gereken ilk adım içerisinde yer alır. Bu sayede hem borç beyanında bulunulabilir hem de belirtilen yahut da dilekçesi verilen borcun, icralık borcun mahkeme sürecine girdiği görülür.

İcra Mahkemesi Hakkında

İcra mahkemeleri icra dairelerinin vermiş olduğu kararların sonuçları hakkında çalışmalar yapar. Yani; bir icra dairesinde alınmış olan kararın itirazı, hatası yahut da karşı açılan davası icra mahkemesince yürütülür. Bu sayede; icra dairelerinin kararları da bir nevi denetlenebilir hale gelir. Fakat yönetimsel bir gereklilik olmuş olması, icra mahkemesinin, icra dairesinden çok daha üstün kararlar alabilmesini sağlamaz. Yalnızca; itirazların yahut da verilen kararın sonuçlarının incelendiği yer olarak tanımlanmalıdır.

İlamlı Ve İlamsız Takiplerin Genel Kavramlar Oluşu Hakkında

Takip edilmek, bir icra işlemi için en tehlikeli haldir. Yani edimini yerine getirmemiş olan bir bireyin borcunun devlet tarafından takibe alınması ve ödenmediği halde, var olan eşyalarına vs. el konulması gerektiğini gösterir. İcra işlemlerinde kişilerin varlıklarına el koymak da farklı bir şekilde düzenlenmiştir. Yani; bireylerin borçlarını ödemeleri için el konulan eşyaların, manevi değerlerinin ve hayatın idame ettirilmesi açısından öneminin araştırılması gerekir. Bu bağlamda;

  • Borçlunun hayatını devam ettirmesi için gerekli olan eşyalarına el konulamaz, bu eşyalar haciz edilemez.
  • Borçlunun iş yeri; borcunu ödemesi için gerekli kazancın sağlanacağı yer, borçlunun adına dahi olsa icra edilemez. Bunun nedeni ise; borçlunun işine devam etmesinin gerekmesi ve bu sayede hayatını idame ettirebileceği, kıyafet, yiyecek giderlerinin alınmasını sağlamaktır.
  • Borçlunun bir anda tüm nakit paralarına el koymak işlemi de hakimin vereceği karar ile belli olur.
  • Ve son olarak da borçlunun banka hesaplarında var olan tüm paralı gözetim altına alınır.

Tüm bunların ardından; borçlunun borcunu ödemesi için belirli bir vakit verilir. Bu vakit, hakim tarafında, mahkeme kararı ile verilir. Ve son olarak bu verilen vakit içerisinde de borç ödenmez ise haciz yoluna gidilir.

İlamlı takip de; mahkemeden alınan bir ilam ile özgü olarak, alacağın izlenmesi hali oluşur.

İlamsız takip ise; haciz yolu ile takip, ilamsız takiptir. Mahkeme kararı olmadan, icra dairesine gidilir ve borcun ödenmesi için dilekçe verilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ