Hukuk Yaz Okulu 2017

Hukuk Yaz Okulu 2017

Hukuk Yaz Okulu 2017

Bazı hukuk fakülteleri yaz döneminde de öğrencilerini boş durdurmuyor. Bu nedenle yaz için açılacak olan hukuk yaz okulu projeleri gündeme geldi bile. Hatta bazı üniversiteler yaz okulu uygulamalarını finaller biter bitmez devreye sokacak. Yaz okullarının belli şartları var. Belirli dersler için açılacak olan yaz okulu uygulamasına lisans ve ön lisans öğrencilerinin tümü katılabilecek. Hukuk Yaz okullarının açılacağı dönemler ve tarihler güz yarıyıl sınavları başlamadan okulların web sayfalarında yayınlanıyor. Tabi bazı üniversiteler bu kapsamın dışında da hareket edebilir. Yaz okullarında verilecek dersler bölümün/programın olumlu görüşü, fakülte/yüksekokul ve meslek yüksekokulu kurulunun önerisi ve senato kararı ile belirlenir. Bölümde açılacak ders sayısı eğitim biriminin belirlediği ortak dersler dışında on ders ile sınırlıdır.

Hukuk Yaz Öğretiminde Açılacak Ortak Dersler

Hukuk yaz öğretimi için açılacak ortak dersler her hukuk fakültesi için farklı olabilir. Fakat biz bir üniversite üzerinden bilgi topladık. Rektörlük koordinasyonunda belirlenen ortak dersler dışında bitirme çalışması, tasarım, mesleki eğitim/ uygulama, işyeri eğitimi/ uygulaması gibi dersler için yaz okulunda eğitim verilmiyor. Yaz okulunda bir dersin eğitime açılabilmesi için o ders için en az yirmi öğrencinin başvurması gerekiyor. Bir ders için elli ve daha fazlası öğrenci kaydı var ise ders yirmi ve yirmi beşerlik sınıflara ayrılabilir. Zorunlu durumlarda bu sayı yönetim kurulunca değiştirilebilir. Derse kaydolma işlemi duyurular başladığı gün başlar. Kayıtlar dolana kadar her öğrencinin kayıt hakkı devam eder.

Hukuk Yaz Eğitiminde bir Öğrenci Kaç Ders Alabilir?

Hukuk yaz okulu eğitiminde bir öğrenci en fazla on saatlik ders alabilir. Veya üç ders seçme hakkı vardır. Öğrencinin yaz okulunda kullanabileceği en büyük hakkı geçemediği, geçip de yükselmek istediği veya hiç almadığı bir dersi de almaya hakkının olmasıdır. Bu derslerden aldığı son not geçerlidir. %10’ a giren öğrenciler bahar yarı yılı sonunda belirleneceği için yaz okulu sonunda alınan başarı notları yüzde onluk sıralamayı değiştirmez. Bahar yarı yılı sonunda bulunduğu yarıyıl kadar alması mecburi olan tüm dersleri almış olan ve bu derslerden başarı ile geçmiş olan öğrenciler yaz okulu sonunda bir üst yılın derslerinden almaya başlayabilir. Bu durumda ağırlıklı genel not ortalamasının üç ve üzeri olması gerekiyor.

Öğrenciler Kendi Bölümleri Dışında Ders Seçebilir mi?

Hukuk yaz eğitimine başlarken öğrenciler kendi bölümleri veya programları ile uyumlu olmak kaydı, bölüm başkanlığının da onayı alınarak farklı bölümlerden ders alabilirler. Sadece bu kadar da değil tabi. Öğrenim çıktısı ve içeriği uygun olmak koşulu, kuralları aşmamak kaydı ile farklı üniversitelerden de hukuk yaz dersi görebilir. Tabi başka üniversitelerden eğitim alabilmek için fakültenin yönetim kurulu kararının da olması gerekiyor. Ara sınıf öğrencilerinin başarı sıralaması, bahar yarıyılı sonunda alınan notlar ile belirlenir. Bu notlara yaz döneminde alınan notlar da eklenir fakat başarı sıralamasına yaz notları dâhil edilmez.

Hukuk Yaz Eğitimi Öğrenim Süresini Etkiler mi?

Hukuk yaz eğitimi öğrenim süresini etkilemez. Yaz dönemi sonunda mezun olan öğrencilerin aldıkları notlar üniversite mezuniyet derecesini etkilemez. Bu kural diğer üniversitelerden gelecek öğrenciler için de geçerlidir. Alınacak ders için kayıt yaptıran öğrenci daha sonra vazgeçip kaydını sildirmek isterse ödediği para iade edilmez. Bu kural dışarıdan gelen öğrenciler için de geçerlidir. Yaz öğretimi ders ücretleri eğitim birimi bazında ödenir. Yaz eğitimi öğrenim süresinin dışındadır. Yaz eğitiminde alınan notlar üniversite öğretimi ve sınav yönetmeliğinin ilgili maddesi kapsamında değerlendirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ