Hukuk Taban Puanları

Hukuk Taban Puanları

Hukuk Taban Puanları

Yoğun bir sınav döneminin ardından üniversite giriş sınavı sonuçları açıklanmıştır. YGS ve LYS sınavlarının ardından artık daha kritik bir dönem olan tercih dönemi gelmiş bulunmaktadır. Genellikle öğrencilerin en çok sıkıntı yaşadığı dönem tercih dönemidir. Çünkü tercih yapmak için belirli kriterler hakkında fikir sahibi olmak gerekmektedir. Tercih yaparken en çok yapılan yanlışlardan birisi puana göre tercih yapmaktır. Puana göre yapılan tercihlerde öğrencinin açıkta kalması büyük bir olasılıktır. Bu olasılığa katlanmamak için tercihler yerleştirme sıralamasına göre yapılmalıdır. Sıralamaya göre yapılan tercihler ile öğrencinin açıkta kalması önlenecektir. Ancak sıralamaların oynaması ihtimaline karşılık olarak da belirli oranlarda aşağıdan ve yukarıdan da tercih yapmak gerekmektedir.

Hukuk Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Öğrencilerin en çok istedikleri bölümlerden birisi de hukuk fakülteleridir. Hukuk bölümü devlet ve vakıf üniversiteleri olmak üzere birçok üniversite de bulunmaktadır. Ancak hukuk okuyabilmek için belli başlı puan türlerinden yüksek puan almak şarttır. Hukuk fakültesini tercih edecek olan öğrencinin TM-3 puanına bakması gerekmektedir. TM-3 puanının yüksek olması hukuk fakültesi kolaylıkla yapılabilmesi için oldukça önemlidir. Hukuk fakültesi tercihleri yapılırken ilk olarak önerilen bütün üniversitelerin hukuk fakültelerini çıkarmaktır. Bütün üniversitelerin hukuk fakültelerinin puanları, sıralamaları ve kontenjanı yazılarak bir elemeye gidilmedir. Bu eleme vakıf üniversiteleri ve devlet üniversiteleri arasından ayrı ayrı yapılmalıdır. Tercih edilmek istenenler dışında ki vakıf ve devlet üniversiteleri elenerek çıkarılmalıdır. Tabi ki böyle rahat bir elemenin yapılabilmesi için TM-3 puanının yüksek olması şarttır. Aksi takdirde böyle bir eleme yapılma lüksü olmayacaktır.

Hukuk Fakülteleri Taban Puanları Kaçtır

Taban puanı üniversitenin geçmiş yılda aldığı en düşük puanlı öğrenciyi ifade etmektedir. Taban puanla belirtilen puanın altında öğrenci alınmayacağı duyulmaktadır. Ancak bu durum tercihlerin yönüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Yani üniversitenin vermiş olduğu taban puanı bulunduğumuz sene için daha aşağı veya daha yukarı olabilmektedir.

Bu nedenle tercihleri bu doğrultuda yapmanın faydası olacaktır. Hukuk fakültelerinin taban puanların genel olarak bölümlerin içinde en yüksek olanlardan birisidir. Bunun nedeni hala hukuk fakültelerinin yüksek statü sahibi olabilmeleridir. Bu sene de her sene olduğu gibi en yüksek taban puan Galatasaray üniversitesinde bulunmaktadır. Galatasaray üniversitesinde 520 olarak belirlenen taban puan için açılan kontenjan sayısı 26 olarak belirlenmiştir. Taban puan sıralamasında ikinci sırada Koç Üniversitesi yer almaktadır. Koç üniversitesinde tam burslu olarak hukuk fakültesi okuyabilmek için en az 505 puan yapmış olmak ve ilk 200 sıralamaya girmek gerekmektedir. Devlet üniversitelerinde en yüksek taban puanla öğrenci alan üniversite Ankara hukuk fakültesidir. Ankara üniversitesi hukuk fakültesine girebilmek için 442 taban puan ve ilk 700 e girmek gerekmektedir.

Hukuk En Düşük Taban Puanları

Hukuk alanında çok düşük atana puan bulabilmek ancak vakıf üniversitelerinde ücretli olarak bulunabilmektedir. Ama belli oranda burslar ile de düşük puan ve sıralama ile hukuk tercihi yapabilmek mümkün olabilmektedir. Bunun yanında devlet üniversitelerinde en az 30.000 sıralama hukuk fakültesi tercihleri için şarttır. Doğru yapılmış olan bir tercih sıralaması ile hukuk fakültesine girme şansı her öğrenci için vardır. Vakıf üniversitelerinde en düşük taban puana sahip olan hukuk fakültesi Girne Amerikan üniversitesinde bulunmaktadır. 292 olarak belirlenen taban puanla hukuk fakültesi ancak ücretli olarak tercih edilebilmektedir. Devlet üniversitelerinde ise en düşük taban puan ile Atatürk üniversitesinde hukuk tercihi yapılabilmektedir. 391 taban puan ve 29.900 sıralama ile hukuk fakültesi tercihi yapılabilmektedir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ