Hukuk Mezunlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hukuk Mezunlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hukuk Mezunlarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Elbette ki yıllarca, bu sınav için çalışanlar oldu. Elbette ki artık fakülteyi kazanmak için sınava girildi. Zorlu bir 4 yıl geçti, artık mezunsunuz. Yıllardır çok ağır dersler ile ağır çalışma şartları dahilinde, dersleri başarı ile tamamladınız. Artık bunların karışlığını alma zamanınızın geldiğini düşünceniz de ilk aylarda birtakım sıkıntıların çekilmesi mümkün olmaktadır. Mezun olduktan sonra, bu başarının tadını çıkartmayı kesin olarak ihmal etmeyin. Çünkü mesleğinize başladıktan sonra çok yoğun çalışacak ve kendinize belki de vakit ayıramayacaksınız. Bundan kaynaklı olarak ne çok uzun ne de çok kısa olacak şekilde bir süreç ayarlayarak, başarınızın tadını çıkarın ve geç kalmadan önce staj başvurunuz için ikamet bölgenizin baro başkanlığını ziyaret edin.

Avukatlık staj başvurusu

Bir avukat adayının, hukuk fakültesinden mezun olmasının önemi kadar, staj yapacağı avukatlık bürosu da oldukça önemlidir. Çünkü, mesleğinizde kullanacağınız tüm tecrübeleri, bu staj süresin de öğrenmeye çalışacaksınız. Elbette ki yine yıllar da sizlere pek çok şey katacak olurken, başvuru için gerekli belgeler ile birlikte, baro başkanlığına staj başvurusunu yapmak üzere gitmeniz gerekiyor. Staj başvurunuz yapıldıktan sonra, yanında staj yapacağınız avukatın da onayı alınması ile birlikte, staj süresi başlayacaktır.

Genel olarak esas staj süreci, 1 yıl şeklinde tanımlanmaktadır. Bu sürecin en verimli olması için hem adliye ortamında hem de avukat yanında geçirilmesi gerekmektedir. Bilmeniz gerekir ki, staj süreniz boyunca, ciddi bir gelir elde etmeniz mümkün değildir. Hatta, kendinize çok şey katmak için karın tokluğuna bile stajyerlik yapabilirsiniz. Bir yerde fedakâr olmak, diğer bir yer de yükselmek demektir. Bunu da aklınızdan çıkarmamanız tavsiye edilir.

Avukat adayı ve askerlik ilişkisi

İlk dönemlerinizde, staj sürecinde alacağınız 1000-1500 TL ücret elbette ki tatminkâr değildir. Fakat, yıllar geçtikçe aylık ortalama geliriniz 10.000- 15.000 TL aralığında değişiklik gösterebilecek ve kat kat daha fazla olabilecektir. Bundan kaynaklı olarak, ilk olarak askerlik engelini ortadan kaldırmak her zaman dikkat edilmesi gerekenler arasında. Sonuç olarak, 4 yıllık fakülte mezunu bir kişinin 6 ay askerlik yapacağı ele alınırsa, 6 ayda maddi kaydı ilk zamanlarda 5000-6000 TL olacak iken, yılların tecrübesi olan bir avukatın aylık geliri 15.000 TL olduğunda, maalesef 6 ay için, 90.000 TL gibi bir kaybı ortaya çıkacaktır. Bundan kaynaklı olarak, staj öncesi, direkt olarak askerliği aradan çıkarmak mantıklı olabilir. Eğer ki, staj süresinde öğrenilecek bilgilerin unutma riski göze alınırsa, staj bittikten sonra da askerliği yapmanız tavsiye edilebilir. Bu seçim size kalmış olurken, hâkim ve savcı olmak isteyenlerde, ÖSYM tarafından belirlenmiş olan sınavlara katılması, genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi soruları dahilinde en az 70 puan almış olması gerekmektedir. Sonrasında ise yine mülakat, değerlendirme ve staj sürecinden geçerek, mesleğe hak kazanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ