Hukuk Fakültesinden Mezun Oldum Ne Yapmalıyım?

Hukuk Fakültesinden Mezun Oldum Ne Yapmalıyım?

Günümüzde Hukuk Fakültesinden mezun olan pek çok aday bulunurken, elbette ki bazılarının bu konuda yetersiz bilgilere sahip olmasından dolayı, mesleklere başlamaları ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği alanında gecikmeler yaşanmaktadır. Hukuk fakültesinden mezun olan bir kişi ne iş yapar, nerelerde çalışır ve hangi meslek dallarında görev alabilir? Bu soruların cevaplarını merakla bekleyen adaylar, aşağıda yer alan şu bilgilere göz atabilirler.

Avukat, hâkim ve savcı olmak isteyenler

Elbette ki hukuk fakültesinden mezun olan bir kişi baroya bağlı olarak avukat rolünde mesleklerini ele alabilirler. Yine devlet kurumlarında görev alabileceği gibi özel sektörde de avukat olarak görev yapabilmeleri mümkündür. İş yeri avukatı, meslek avukatı ve bunlar gibi farklı davaları ele alarak, kendi ofislerinden de davaları alarak, mesleklerini yapabilirler. Elbette ki yine hâkim ve savcı olmak için de bazı sınavları, mülakatları ve değerlendirmeleri geçmeleri gerekmektedir. Bunlardan sonra ise tabi ki bir staj dönemi başlayacak ve staj dönemi sonrası da artık mesleğe giriş yapabileceklerdir.

Avukatlık stajı

ÖSYM tarafından belirlenmiş sıralama ve puan ile, tercih ettiğiniz okullardan kayıtlarını yaptırdınız ve başarı ile mezun oldunuz. Sonrasında ise artık staj döneminin başlatılması gerekiyor. Bunun için de ikamet ettiğiniz Baro başkanlığına başvuru yaparak, başvurularınızın kabul edilmelerinden sonra staj dönemine girebilirsiniz. Başvuru için gerekli belgeler ise hazırlandıktan sonra, staj yapılacak olan avukatın da onay vermesi halinde staj süreci başlatılmış olacaktır. Başarı ve devam durumuna göre staj süreci uzuyor olsa da genel olarak 1 yıla tekabül etmektedir. Bu süreç ise, ilk ve ikinci 6 aylık dönemler olmak üzere hazırlanır. İlk 6 ay mahkemelerde geçerken, ikinci 6 ay ise avukat yanında ofiste yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak, mahkeme süreçleri ve bu sürecin de ofis ortamında değerlendirilme aşamaları da tecrübe edilmesi gerekiyor.

Avukatlığa kabul edilmek

Hukuk fakültesi mezunu olan Avukat adayı, stajını tamamladıktan sonra, yine baro başkanlığına başvuru yaparak, avukatlık ruhsatının düzenlenmesini talep etmektedir. Başvurular incelenir ve herhangi bir engel teşkil edilmemiş ise ruhsatname düzenlenir ve baro levhası almak üzere kayıt başlatılır. Böylece de sorular cevap bulmuş olurken, hâkim ve savcı olmak için, belirlenmiş olan sınavlara girmek ve geçer puan almak gerekmektedir.

Hâkim ve savcı taban puan

Hâkim ve savcı olmak için, ÖSYM tarafından düzenlenmekte olan (genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi) konularında sorular hazırlanmaktadır. Bu sınav 100 puan üzerinden değerlendirilirken, en az 70 puan almak, kazanmak için gerekli bir şarttır. Sonrasında ise sınavdan başarılı olan kişiler hâkim ve savcılık mülakatlarına katılarak, sınavın %70’ i ve mülakatın da %30 ‘u değerlendirilmeler alınarak, adaylar arasında bir sıralama yapılır. Sonrasında da değerlendirme ve staj dönemleri tamamlanarak, işlemler son bulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ