Hukuk Fakültesi Tercihleri

Hukuk Fakültesi Tercihleri

Hukuk Fakültesi Tercihleri

Üniversiteye girişin anahtarı olan LYS ve YGS maratonunun sona ermesi ile birlikte puanlar ÖSYM tarafından açıklanmıştır. Puanların açıklanması ile birlikte artık önemli olan doğru tercihler yaparak bir üniversiteye yerleşebilmektir. Üniversiteye yerleşmek aslında son derece olaydır. Oldukça düşük puanlarla öğrenci alımı yapan birçok bölüm ve üniversite bulunmaktadır. Ancak burada önemli olan bir üniversiteye yerleşebilmek değildir. İnsanın tüm hayatını etkileyecek olan mesleğin varlığının temeli olan üniversitenin tercihi gelişi güzel yapılmamalıdır. Yani öğrenci sadece üniversite okumak için tercih yapmamalı aynı zamanda da araştırarak ve istediği meslekleri içeren bölümleri tercih etmelidir. Bu aşamada öğrencilerin birçok ses tarafından etki altında kalmaması önemlidir. Özellikle bu dönem rasyonel bir şekilde değerlendirilerek tercihler yapılmalıdır.

hukuk-fakultesi

Hukuk Puan Türü Hangisidir

Üniversiteye giriş sınavının iki aşamalı olması ile birlikte birçok puan türü de ortaya çıkmıştır. Her puan türü için farklı bölümler tercih edilebilmektedir. Puan türlerine göre bölümler belirlenirken genellikle yatkınlık esas alınmaktadır. Yani hangi bölüm hangi derslere daha yatkınsa derslerin yüzde bileşimleri alınarak puan türü hesaplanmaktadır. Hukuk fakültesi öğrencilerin çoğu zaman istediği bir bölüm olduğu için her zaman puanları yüksek olmaktadır. Ama diğer bölümler gibi Hukuk fakültesini tercih edecek olan öğrencilerinde sadece bir puan türüne bakılacaktır.  Hukuk fakültesine girmek isteyen bir öğrencinin ilk olarak YGS den barajı geçerek LYS sınavına girmeye hak kazanması gerekmektedir. Çünkü hukuk fakülteleri bir LYS puan türü olan TM-3 ile öğrenci alımı yapmaktadır. Kısacası bir öğrencinin hukuk fakültesine girebilmesi için TM-3 puan türünün tercih ettiği üniversiteye uyumlu olmalıdır. Aksi halde hukuk fakültesi tercihi yapmak gereksiz olacaktır.

Gavel1Tercihler Nasıl Yapılmalıdır

Üniversiteye giriş için tercih yapmak da en az sınava hazırlanmak kadar stresli olan bir süreçtir. Bunun en büyük nedeni belirsizliklerdir. Çünkü geçen senenin taban ve tavan puanları esas alınarak üniversite tercihleri yapılmaktadır. Ancak öğrencinin genel puan sıralamasında haberdar olmaması ölü tercih yapmasına neden olabilir. Geçmiş dönemden farklı bir tercih sisteminin gelişmesi halinde taban ve tavan puanlarda önemli değişiklikler olabilecektir.

Bu gibi nedenlerle öğrenci mutlaka her türlü sıralama oynamasını göz önünde bulundurarak tercihini yapmalıdır. Sıralama oynamasının göz önünde bulundurulmasından kastedilen öğrencinin sıralamasının altı ve üstü üniversitelerinde tercihlere eklenmesidir. Bu durumu görmezden gelen ya da atlayan öğrencilerin açıkta kalması kaçılmaz bir son olabilecektir. Tercihler yapılırken her zaman söylendiği gibi mutlaka puan ve sıralamaya bakılarak yapılmalıdır. Sadece puan ya da sıralama tek başına yanlış tercih yapılmasına neden olabilmektedir.

kitapHukuk Tercihi Nasıl Yapılmalıdır

Hukuk fakültesi için gerekli puan olan TM-3 puanının yeterli olmasıyla birlikte garanti bir hukuk tercihi yapılabilir. Ancak bunun belli başlı ayrıntılara dikkat etmek gerekecektir. Hukuk fakültesi tercihlerinde ilk olarak devlet ve vakıf üniversitesi ayrımına gitmek gerekir. Gereksiz olduğu düşünülen ve istenmeyen üniversiteler öylesine mantığı ile kesinlikle yazılmamalıdır. Hukuk fakültesi tercihleri yapılırken bütün üniversitelerin hukuk fakültelerini incelemek ve araştırmak faydalı olacaktır. Bu şekilde yapılan bir elemenin ardından kişi ilk olarak kendi puanı ve sıralamasından yüksek olan hukuk fakültelerini yazmalıdır.  Hatta mümkünse hiç gelmeyeceği düşünülen okullardan bir tanesi de tercihe eklenmelidir. Bu durum herhangi bir puan ve sıralama oynamasına karşı alınan bir önlemdir. Daha sonra tercihlere öğrencinin puanında ve sıralamasında olan yerler yazılmalıdır. Son olarak da puan ve sıralamadan düşük olan hukuk fakülteleri de tercihlere eklenerek garanti tercih yapılmalıdır.

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1884 bhXhVdVBj6XdukNuPrCdoE1ATtHCPXSSGHb4xciWPY5RhzdKZqQNjMID7lQbO-Li 0fe59af4129f0698f772d89a575b764be45aee7a&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ