Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016

Hukuk Fakültesi Taban Puanları 2016

Hayatınız boyunca para kazanacağınız mesleğinizin bir Hukuk Fakültesinden çıkacağını düşünüyorsanız mutlaka; YGS- LYS sınavlarına çalışmadan evvel, taban ve tavan puanları öğrenmeli ve çalışmalarınızın nasıl olması gerektiğini bu doğrultuda ayarlamalısınız.

YGS –  LYS Zorlu Süreci

YGS – LYS sınav maratonunun fazlası ile zor olduğunu biliyorsunuz. Bu zorlu maratonu kolaylaştırmanın en kolay yolu nedir? Tarzında sorularınız var ve bu sorulara cevap arıyor iseniz, bizler sizlere biraz da olsa yardımcı olmak isteriz.

 • Sınavlara çalışmaya başlamadan evvel ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Yani; tercih etmek istediğiniz mesleği ve okulu bilir ve çalışmalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirirseniz; hem emekleriniz boşa gitmek hem de ne yapmanız gerektiğini bilirsiniz.
 • Tercih etmek istediğiniz mesleğin; hangi iller de ve hangi üniversiteler de kaç bu puan olduğunu bilmelisiniz. Yani; taban ve tavan puanların biliniyor olması; gereken maksimum puanı ve almanız gereken en düşük puanı bilmenizi sağlar.
 • Bunun ardından; tercih etmek istediğiniz okulu tam manası ile araştırmanız gerekir. Bu şekilde; üniversite çok daha güzel ve cazip bir hal alır. Bu da motivasyonunuzu arttırırcı bir etkendir.

Hukuk Fakültesi Taban Ve Tavan Puanları

Hukuk Fakülteleri içerisinde yer alan en kaliteli üniversite kesinlikle; Galatasaray Üniversitesi olarak biliniyor. 2016 yılı için belirlenmiş taban ve tavan puanları şu şekildedir;

 • Taban puanı; 520,62662, Tavan puanı; 558,42800

Hukuk fakülteleri içerisinde yer alan en yüksek ikinci puanlara sahip üniversite ise; İstanbul Üniversitesidir.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi taban ve tavan puanları;

 • Taban puanı; 435,002, Tavan puanı; 505.401

Hukuk Fakülteleri Özel Ve Devlet Üniversitesi Ayrımı

Hukuk fakültelerine yerleşmek isteyen her adayın, maksimum puanı alması elbette ki olanaksızdır. Fakat bunun daha evvelden ön görülmüş olması; vakıf üniversitelerini soğurmuştur. Sizler, devlet üniversitesine yerleşebilecek kadar yüksek bir puan alamazsanız ve hayallerinizden de vazgeçmek istemez iseniz mutlaka vakıf üniversitelerini de değerlendirmelisiniz.

Vakıf Üniversiteleri Öğrenci Kategorileri

Vakıf üniversitelerinde öğrenci olmak; devlet üniversitelerine göre çok daha kolaydır. Sizler Hukuk Fakültesi öğrencisi olmak isterseniz; sizleri bekleyen üç seçeneğin olduğunu bilmelisiniz. Bu seçenek sayısı bazı vakıf üniversitelerinde dörde yahut da beşe kadar da çıkmaktadır. Şöyle ki;

 • Vakıf üniversitesinde hukuk okumak için aşırı derece de düşük bir puanı dahi almış olabilirsiniz. Bu şekilde; tercih edeceğiniz vakıf üniversitesine ancak tam paralı olarak yerleşebilmeniz mümkün olur.
 • Vakıf üniversitelerinden herhangi birinden yüzde elli yahut da yüzde yüz burslu olarak hukuk okumak hakkına da elbette ki sahipsiniz. Fakat tam burslu yahut da yüzde elli burslu olabilmek için mutlaka maksimum puan kapasitesine ulaşmanız gerekir.

Türkiye Geneli Hukuk Fakültesi Taban Ve Tavan Puanları

 • Koç Üniversitesi; taban puan; 508 tavan puan; 540
 • Tobb Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi; taban puan; 500 tavan puan; 523
 • Yeditepe Üniversitesi; taban puan; 481 tavan puan; 481
 • Gazi Üniversitesi; taban puan; 424 tavan puan; 426
 • Kırıkkale Üniversitesi; taban puan; 400 tavan puan; 432
 • Marmara üniversitesi; taban puan; 425 tavan puan; 436 şeklinde karşımıza çıkıyor.

Hukuk Fakültesi İş İmkanları

Hukuk Fakültesinde okuyan öğrenciler için var olan iş imkanlarını da mutlaka araştırmak gerekir. Bu bağlamda; mezun olmadan evvel okulda yapılması gerekenler ve mezun olunduktan sonra girilebilecek kamu sınavları hakkında fikir sahibi olmak gerekir. İş imkanları içerisinde; memnuniyet ile yapacağınız bir meslek yok ise tercihinizi mutlaka bir kez daha gözden geçirmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ