Hukuk Fakültesi Mezunları İçin Staj Başvurusu ve Gerekli Belgeler

Hukuk Fakültesi Mezunları İçin Staj Başvurusu ve Gerekli Belgeler

Avukatlık hayali ile, hukuk fakültesine kayıt yaptırmak için, yıllarda sınav hazırlığı yapan öğrenciler, artık fakültelerden mezun oldu ve bundan sonra ne yapacakları hakkında bilgi toplamaya başladı. Elbette ki, yıllar öncesinden, sadece avukatlık hayali değil de savcı ve hâkim olarak görev yapmak isteyenler, çalışmalarını bu yönde gerçekleştirdi. Bildiğiniz gibi, hâkim ve savcı olabilmek için, hukuk fakültesinden mezun olma şartı arandığı gibi, bunun yanı sıra, ÖSYM tarafından belirlenmiş olan sınava girmek, genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi sınavı olarak hazırlanmış sınavdan en az 70 puan almak gerekmektedir. 100 üzerinden değerlendirilen bu sınavdan, 70 alan adaylar, sınavı kazanmış kabul etmektedir. Her ne kadar sınavı kazanan her kişi hâkim ve savcı olamasa da mülakat, değerlendirme ve staj süreçlerin, başarı ile tamamlayanlar göreve başlamak için en büyük zorlukları geçmiş olacaklardır.

Avukat olmak için neler gerekiyor?

Hukuk fakültesinden mezun olan kişilerin, avukat olarak göreve başlaması için, bazı nitelikleri taşıması gerekmektedir. Bu nitelikler, resmî açıklamalar dahilinde yayınlanırken, bunun yanı sıra, ikamet ettikleri ya da ikamet etmek istedikleri bölgelerde bulunan baro başkanlığına staj başvurusu yapmaları gerekmektedir. Başvuru içi gerekli olan evraklar dahilinde yapılan başvuru, yanında staj yapılacak olan avukatında onayı alındıktan sonra, staj süresi başlatılacaktır.

Staj genel olarak ilk ve ikinci 6 aylık dönemler olmak üzere 1 sene sürse de devamlılık ve başarıya göre daha uzun da sürebilmektedir. İlk 6 ay genel olarak adliye ortamında geçerken, ikinci 6 ayın da avukat yanında olması ön plandadır. Böylelikle her iki alanda da avukat adayları tecrübe edinmiş olacaklardır.

Savcı ve hâkim olmak için gereken nitelikler

Avukat olarak görev almak isteyenlere ek olarak, hâkim ve savcı olmak isteyenlerin bazı niteliklere göz atması tavsiye edilir. Kişi de bulunması gereken bazı özellikler şunlardır denilebilir.

  • Türk vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından yasak almamış olmak
  • Hâkim ve savcı olarak, ülkenin her bölgesinde görev almak için bazı kriterlere sahip olmak. Bu görev için herhangi bir engeli bulunmamak
  • Hâkim ve savcı olarak görev almak için, herhangi bir engel teşkil edecek, davranış ve tutuma sahip olmamış olmak
  • Hakimlik ve savcılık sınavı için en az 70 puan almış olmak
  • Hakimlik ve savcılık mülakatlarından başarı elde etmek
  • Staj sürecini başarı ile tamamlamak
  • Diğer adaylar arasında bir başarı sırası tutturmak

Hakimlik ve savcılık için staj süreler 2 yıl olarak belirlenmiş olurken, diğer kriterlere de sahip olmak gerekmektedir. Belirlenmiş sınav ise, genel yetenek, genel kültür ve alan bilgisi sorularından oluşurken, yine mülakat kapsamında da farklı konular ele alınarak, sorular hâkim ve savcı adaylarına iletilmektedir. Konu hakkında diğer bilgilere web adresimiz üzerinden diğer içerikler dahilinde ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ