Hakimlik Sınavı

Hakimlik Sınavı

Hâkimlik Sınavı

Hakimlik sınavı ülkemizde farklı kategorilerde ele alınıyor. Bu kategoriler adli yargı hâkim ve savcı, idari yargı hâkimliği, avukat mesleğinden seçilen adli yargı hâkim ve idari yargı hâkimlik sınavları. Geçen seneye mukabil yedi yüz elli adli yargı hâkimi adayı, yüz elli idari yargı hâkim adayı, iki yüz avukatlı mesleğinden adli yargı hâkimlik adayı ve yine avukatlık mesleğinden yüz idari yargı hâkimliği adayı seçildi. Sınavlar iki kademeli olarak yapılıyor. Yazılı yarışma sınavı OSYM merkezi tarafından yapılıyor. Adaylar başvurularını OSYM merkezinin internet sayfasından veya OSYM merkezinin göstermiş olduğu başvuru merkezlerinden bireysel olarak yapmak zorundadır. Kaymakamlık da dâhil olmak üzere bu tür sınavların geneli Ankara’ da gerçekleştirilmekte. Sınavlar iki oturum halinde yapılmakta.

Hakimlik Sınavları Başvuru Süreci

Hakimlik sınavına başvuru daha önce de belirtildiği üzere sınava girecek kişi tarafından bireysel olarak yapılmalıdır. Bu kişilerin OSYM’ de kayıtlı en faz la iki yıl önce çekilmiş fotoğraflarının bulunması zorunlu. Başvurular belirtilen sürenin son iş günü son iş saatinden sonra kabul edilmemekte. Başvuru için ödenecek ücretler OSYM merkezinin web sitesinden direkt olarak kartla veya banka havalesi ile gerçekleştirilebiliyor. Posta yoluyla veya farklı yöntemler kullanılarak yapılan başvurular kabul edilmemektedir. YÖKSİS’ te eğitim bilgisi bulunmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Adayların sınavları alan bilgisi yazılı sınavı ve mülakat olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.

Hakimlik Sınavı Yazılı Kısmı

Hakimlik sınavları yazılı kısmı belirtilen gün ve saatte Ankara’ da belirlenen sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınava girecek adayların yanlarında silgi, kalem açacağı, kalem, tel toka, cüzdan, telefon ve metal aksesuar dâhil hiç bir şey bulundurmamaları gerekiyor. Zaten güvenlik varsa bile bunları kapıda sizden alıyor ve çıkarken geri veriyor. Sınav yerinde sınav için gerekli tüm malzemeler hazır olarak bulunduruluyor. İçeceğiniz su size ait fakat onun da üzerinde kâğıt olmayacak. Suyun markasını söktürüyorlar. Sınav makro ve mikro iktisat, anayasa, Türkiye’ nin idari yapısı, mahalli idare birimleri, Türkiye Ekonomisi ve Türkiye’ nin Avrupa Birliği süreci gibi konulardan yazılı sınav oluyor. Yani ucu açık denen, şıkları olmayan ve hazırlanan boşlukları sizin doldurmanız gereken farklı bir sınav türü.

Hakimlik Sınavı Sözlü Kısmı

Hakimlik sınavı mülakat kısmında adayların oturuş, kalkış, giyiniş, konuşma yeteneği ve zekası ölçülüyor. Adaylara yöneltilen şaşırtmacalı sorular karşısında adayların tepkileri ve verdikleri cevaplar ölçülüyor. Buna göre adayın hakimlik için uygun olup olmadığına sözlü kısımda karar veriliyor. Sözlü sınava girebilmek için yazılı sınavı geçmeniz gerekiyor. Ama yine de bu sözlü sınavı illa ki kazanacağınız anlamına gelmiyor. Hatta bazı söylentilere göre bı sınav tarafsız değil. Ama yine de adalete güvenmekte fayda var. Sözlü sınavı da geçenleri zorlu bir staj dönemi bekliyor. Staj döneminde adayların gerekli yerlerden aldıkları staj evrakları staj sonuna kadar dosyada, staj sonunda gerekli yere verilerek tamamlanıyor.

hakimlik

Hakimlik Sınavını Geçince Ne Olacak?

Hakimlik sınavı sonrası yazılı sınavın yüzde yetmiş, mülakatın ise yüzde otuzu alınarak puan belirlemesi yapılır. En çok puanı alan ve sıralamalarda üst kısımlarda yer alan aday adayları staj için gerekli işlemlere başlamaya hazırlanır. Stajın başlaması staj mahkemelerine ilişkin yönetmelik hükümlerindedir. Adayların ne kadar staj göreceğini hakimlik ve savcılık yüksek okulu belirler. Staj sonunda adaylar son bir kez daha yazılı ve sözlü olmak üzere sınava tabi tutulur. Sınav sonunda adayların artık atama için bekleme süresi başlar. Bu süre çok fazla uzamaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ