Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi

2014 yılında yapılan bir araştırma sonucu Türkiye’nin en iyi Hukuk Fakültesi olduğu belirlenen Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1994 yılında Türk ve Fransız ortak çabaları sonucu kurulmuş bir üniversitedir.

Eğitim dili Fransızca olan ve ülkemizdeki en önemli hukukçuların eğitim verdiği bu üniversite, yurtdışında eğitim görmek isteyen ve uluslararası hukuk alanında uzmanlaşmak isteyen hukukçuların ilk tercihidir. Türkiye ile Fransa arasında imzalanmış olan anlaşma gereğince, Fransızca eğitim veren okullardan mezun olan öğrencilere ayrıcalık tanıyan bu üniversite, Çırağan Sarayı’nın müştemilatı olan binalarda eğitim vermektedir. Her yıl 480 öğrenci alan ve kalan kontenjanlara ÖSYM sınavlarından elde edilen sonuca göre öğrenci alan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ilk 60’a giren öğrencileri tercih etmeleri durumunda yerleştirmektedir.

Kendi iç sınavıyla öğrenci alan Galatasaray Üniversitesi, bir ekoldür ve bu üniversite eğitim gören öğrenciler, uluslararası alanda başarılı bir kariyere sahip olabilirler.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Taban Puanı ve Eğitim

2016 yılında yapılan yerleştirme sonuçlarına göre Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi ilk 65’e giren öğrencileri almış ve 520 taban puan ile öğrenci alımı yapmıştır.

Fransa ile yapılan anlaşma gereği uygulanan bir çok sistem dışında eğitim hazırlık dahil 5 yıldır. Bazen hazırlık 2 yıla çıkabilmektedir ve bu da eğitim sürecini uzatabilmektedir. Fransızca bilen adayların hazırlık okumalarına gerek yoktur ve bu durumun tespiti için adaylar seviye tespit sınavına girerler. 50 kişilik bir kontenjanı olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi 25 kişiyi ÖSYS ile diğer 25 kişiyi ise kendi düzenlediği sınav ile almaktadır.

Eğitim Fransızca ve Türkçe olarak belirlenmiştir. İngilizce zorunlu olan yabancı dildir ve üçüncü dilin de öğrenilmesi için bir çok imkan vardır.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinin Avantajları

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi tercih edenler için uluslararası anlaşmalar doğrultusunda bir çok üniversite ile ERASMUS imkanından yararlanabilirler.

Eğitimlerin bir kısmını yurt dışındaki üniversitelerde tamamlayabilecek olan öğrenciler Neuchâtel Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile imzalanan anlaşma çerçevesinde yüksek lisans değişimleri de mümkün olabilmektedir.

Galatasaray Üniversitesi yabancı dilde eğitim vermektedir. Giriş şartları biraz özel olsa da bir devlet üniversitesidir ve harç dışında ücret ödenmemektedir.

Başarılı bir öğrenci bu üniversiteyi tercih ederek, 3 yabancı dil bilen, uluslararası firmalarda çalışabilecek ve yurtdışında yaşayabilecek kadar donanımlı olabilmektedir.

Galatasaray Üniversitesi Anabilim Dalları

Kamu ve özel hukuk alanında Ekonomi hukuku, spor hukuku, insan hakları hukuku ve bankacılık hukuku konusunda yüksek lisans ve doktora yapma imkanı bulunmaktadır.

Ülkemizde hukuk alanında uzmanlaşmış olan bir çok bilirkişi bu üniversitemizden çıkmaktadır. Oldukça başarılı hukukçuların yetişmesini sağlayan, uluslararası alanda tercih edilen hukukçuların tercih edildiği bir ekol olan bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler, kesinlikle pişman olamayacaktır.

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Kulüpleri

Hukuk kulübünün dışında bir çok kültürel etkinlik ve sportif faaliyetle ilgili kulüpleri olan Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, eğitim hayatları boyunca sosyalleşip kültürel etkinlere katılabilmektedir.

Oldukça sosyal bir bölüm olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi kulübünde tanışma toplantıları, film gösterimleri, hukuk bürolarının tanıtımları gibi bir çok etkinlikle öğrencilerin bilgi alışverişi yapmaları sağlanır.

Galatasaray Üniversitesi Kampüsü

Galatasaray Üniversitesi Kampüsü, bir çok öğrencinin manzarasına hayran kaldığı Ortaköy’de bulunur ve boğaz manzarasının en güzel seyredildiği konumdadır.

Ulaşım açısından kolay bir konumu olan üniversitede eğitim görecek olan şehir dışından gelen kişiler, genelde Ortaköy ve Beşiktaş gibi bölgelerde konaklamayı tercih ederler ve okula yürüme mesafesi ile ulaşabilirler.

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ