Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku

Fikri Ve Sanat Eserleri Hukuku

Hukuk, yalnızca maddi yaptırımlar için değil; aynı zamanda manevi yaptırımlar içinde geçerlidir. Bir evin, bir tapunun yahut da bir arabanın korunması, sahipliği olduğu kadar, manevi ve soyut ürünlerin, eşyalarında sahipliği ve koruması, hukuken mevcuttur. Bu bağlamda biraz klasiktir fakat bir kitabın yazılım hakkı, bir şarkının sözlerinin aitliği, hep fikri ve sanat eserleri hukukunun konusunu oluşturur.

Fikri Mülkiyet Nedir?

Fikri mülkiyet kavramının asıl anlamını ve eşya hukuku ile arasındaki bağlantıyı mutlaka bilmek gerekir. Bu bağlamda; kişilerin yaratmış oldukların fikirlerinin hukuki anlamda korunmasını sağlayan bir kavram olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Yaratılmış fikrin hukuki anlamda bir eser olarak sayılması için mutlaka; bir zeka ürünü olması ve herhangi bir yerden alıntı, çalıntı olmaması gerekir. Fikri mülkiyet sahibi olabilmek için yalnızca o fikri mülkiyetin, bir zeka yardımı ile üretilmiş olması gerekmez. Yani; fikri mülkiyet doğduğu andan itibaren hukuki olarak var olmaz. Fikri mülkiyetlerin var olabilmesi için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Aksi halde; hukuki olarak varlığı, doğuşu oluşturulmamış bir fikri mülkiyetin çalınması çok kolaydır. Ve böyle bir durumda hukuki olarak itiraz etmek, pek anlamsızdır.

Fikri Mülkiyetin Korunması

Fikri mülkiyet diğer mülkiyetler gibi değildir. Yani diğer mülkiyetlerin korunmasını düşündüğümüzde, elle tutulabilir ve görülebilir bir şeyin korunması söz konusu olur. Bunun haricinde, fikri mülkiyetin korunması gözle görülemeyen ve aynı zamanda zihin ürünü olan şeylerin korunmasını ifade eder. Fikri mülkiyetlerin eşya mülkiyetlerinden ayrılıyor olduğunu birkaç farklılığı vardır. Ve bu farklılıklar içerisindeki en öneli maddelerden bir tanesi, fikri mülkiyetlerin belirli bir süreye tabi olmalarıdır. Bu durum; eşya mülkiyetleri için asla söz konusu değildir. Fikri mülkiyetin itiraz davaları genel itibari ile imha edilmek üzere açılır.

Fikri Mülkiyeti Olan Varlıkların Çoğaltılması Ve İzinsiz Kullanımı

Fikri mülkiyet kavramına sahip bir fikri hakkın, üçüncü bir kişi tarafından çoğaltılması ve izinsiz olarak basılması bir hukuki suçu teşkil eder. Bu bağlamda; fikri mülkiyetin yaratıcısı birey istediği anda maddi ve manevi olabilecek şekilde dava açma hakkına sahip olur. Bu halde; fikri mülkiyet hakkına sahip olmayan bir bireyin bu tarz kullanım hakları dahilinde dava açma hakkı yoktur. Fikri mülkiyet eğer var olmasaydı;

  • Fikri mülkiyetin var olmaması halinde; zihin ürünlerinin herhangi bir sahipliği olmaz.
  • Bir sahipliği olmaya zihin ürünleri, yaratıcısı tarafından kıymetsiz olur.
  • Zihin ürünlerinin korunması ve fazlası ile sahiplenilmesi gerekir. Aksi halde; hem bilimsel çalışmalara yapılmak istenmez hem de zihni yeni fikirlerin ortaya atılması konusunda gereken çaba gösterilmez.

Fikri Ürün Niteliğine Girebilecek Ürünler

Fikri ürün denildiği anda akla gelmesi gereken ürünler;

  • Marka,
  • Patent,
  • Şarkı sözleri,
  • Kitap konuları ve yapımları,
  • Herhangi bir tanımlanmamış ve daha önce asla söz konusu olmamış tam anlamı ile zihin ürünü olan şeyler, olarak bilinmelidir.

Markaların Lisans Alımı

Bir marka yaratmak ve markanın fazlası ile büyümesini sağlamak belki zor fakat biraz da şansa bağlıdır. Bununla birlikte hem büyümek hem de yeni marka açmak mutlaka hukuki olarak kayıtlara tabii tutulmalıdır. Aksi halde; zihin ürünü olarak bulunan marka farklı kişi ve firmalarca da kullanılır ve yeni mağazalar, sizlerin zihin ürünü olan markalar ile iş yapamaya başlar. Ve hatta bir kişi sizin bulduğunuz marka üzerinden lisans alır ve sizler markanızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebep ile her marka yaratıcısının mutlaka lisans alması ve hukuken kendini koruması gerekir.

 

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1872 O3aOEdlUtVcU55Cbl53258LY6HS-SemQVc_tzwMzcmNINorKE_Ye8xAXMSQtV3Jn 7726506d7b6cc13ca70a09f5ae56b7a57eb515b1&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ