Ceza Hukuku ve Önemi

Ceza Hukuku ve Önemi

Ceza Hukuku

İnsan davranışları ile ilgili suçların yapısını inceleyen ve bu suçlara özgü yaptırımları konu eden hukuk dalına ceza hukuku denir. Dar anlamda ele alınacak olursa maddi ceza hukuku olarak da anılan bu hukuk, suçları ve yaptırımları kapsar. Geniş anlamda ise ceza mahkemesi hukukunu ve infaz hukukunu da kapsamaktadır. Asıl amacı toplumsal ve sosyal anlamda barışı sağlamaktır. İşlenen suçlar karşısında iki şekilde işlev sergiler. Cezalandırıcı işlev ve cezalandırma yaparken aynı zamanda toplumu koruma işlevi. Türk Ceza Kanunu kişi hak ve özgürlüğünü, kamu düzenini ve güvenliğini korumayı, hukuk devleti olmayı, kamu sağlığını ve çevreyi korumayı ve toplum barışını sağlayarak suç işlenmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

Ceza Hukukunun Önemi

Kamu hukukuna bağlı olan bu hukuk dalı, hukuki ilişkilerde ast üst ayrımı içerisinde kuralları düzenler. Ceza hukukuna göre suçu bireyler işlemiş ve ortada bir fail bir de suçlu olsa bile fail ve devlet arasındaki ilişki dikkate alınır. Mağdur kişi cezayı devlete bırakır devlet de görevi olan cezalandırma yetkisinden vazgeçmez. Bu kurala kovuşturmanın mecburiyeti ilkesi denilmektedir. Yasalarda gösterilmeyen hiçbir fiil suç olarak kabul edilmez. Aynı zamanda suçlara ancak yasalarda belirtilen cezalar uygulanabilir. Böylece hâkimlerin keyfi karar vermesinin önüne geçilmiş olur. Toplumun örf ve adetlerine bakılarak suç ve ceza yaratmak doğru değildir kalıcı olmayacaktır. Önemli bir detay da şudur ki fail bir suçu ne zaman işlemiş ise o zaman dilimindeki hükümlere göre cezalandırılır. Cezaların sorumluluğu bireysel olup kimse bir başkasının işlediği suçtan dolayı cezalandırılamaz. Suçu işleyen kişinin karakteri ya da geçmişi verilecek cezanın belirlenmesinde baz alınmaz. Yani aslında ceza kişiye değil işlenen fiile verilmektedir. Bu uygulama hukuk ve kanunlar anlamında çağdaş düzeye ulaşmış olan ülkelerin en belirgin özelliğidir.

Ceza Hukuku Nelerden Yardım Alır?

Kriminoloji yani suçu ve suçluyu deneysel yöntemler ile inceleyen işlenen suçun neden işlendiği hakkında bilgi edinilmesini sağlayan ve suçun işlenip işlenmediğini araştırma imkânı sunan bir bilim dalıdır. Ceza hükmü verilirken buradan elde edilen sonuçlar dikkate alınır. Kriminalistik ise buna benzer ancak daha bilimsel araştırma gerektiren yardımcı unsurdur. DNA analizi, parmak izi araştırması bu gruba girmektedir. Adli Tıp, failin bulunması açısından çok önemli bir yoldur. Ceza hukuku ile sürekli paslaşan bir kurumdur. Suçun kanıtlanması için failin mağdur üzerinde bıraktığı izlerden yola çıkarak araştırma yapar.

Son olarak viktimoloji, suçun gerçekleşmesine mağdurun etkilerini inceler. Tüm bu incelemeler sonucunda ortaya çıkan bilgilere istinaden karar alınır. Cezaya dayalı hukukun tarihçesi incelendiğinde önceleri işlenen suçlara çok daha abartılı ve ağır ceza hükümleri verilirken zamanla ahlaki ve manevi açıdan daha iyi ve hafifletilmiş kararlar verildiği görülmektedir. İlkel ceza hukukunun uygulandığı zamanlarda kişilerin öç alma hakkı vardı. Maalesef bu hak neticesinde sürekli işlenen suça karşı tepki olarak karşı taraf suç işliyordu.

Tüm toplumda karışıklığa neden olan bu sistem zamanımızda maalesef yasalara aykırı olmasına rağmen doğu bölgelerinde kan davası şeklinde devam etmektedir. Çağdaş ceza hukuku amaçlarından ilki; ceza verme yetkisinin, bir kişi ya da kişilerin keyfi ya da takdirine bırakılması değil, objektif, gayri şahsi, genel ve soyut kurallara dayandırılmasıdır. Diğer amacı ise uygulanan tedbirler ve yapılan yatırımlar ile suç oranını düşürüp toplum barışının devamlılığını sağlamak, sosyal hayatın kesintisiz şekilde devam etmesi için önlemler almaktır. Kefaret ve ibret konuları bu amaç doğrultusunda ortaya çıkan kavramlardır.

 

 

 

 

Gelen Aramalar: https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1841 b24Q3yaqMtyr24Lfmnd0fr_bbNNHTumhntcS-HpfF2fpz0xcpTbYH60yu6o_APVx 5e57c6a78469099e9ac38798d18925529fa91505&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ