Bilişim Suçları İle İlgili Yaptırımlar

Bilişim Suçları İle İlgili Yaptırımlar

Bilişim Suçları İle İlgili Yaptırımlar

Bilişim suçları, teknolojin varlığı ile birlikte popüler olmuş ve genel itibari ile internet üzerinden yapılan, suç manasına gelen eylemlerin bir yaptırımı görevi görür. Bilişim suçları ile ilgili olarak bir hukuki sürecin işlemekte olduğunu ve aynı zamanda var olan suçların hem maddi hem de manevi yaptırımlar ile sonuçlanabileceğini bilmek gerekir.

Bilişim Suçları Tanımı Ve Özellikleri

Bilgisayar, cep telefonu, pos cihazları, online yatırım işlemleri, ATM dolandırıcılığı gibi aykırı ve suç sayılabilecek davranışların gerçekleştirilmesi ve gerçekleştirme esnasında adları anılan aracıların kullanılması halidir. Bilişim suçlarının hangi çerçeve de gerçekleştirildiği ve genel olarak hangi yaş gruplarınca gerçekleştirilmiş olması, onun farklı gruplar tarafından incelenmesine sebebiyet verir.

Bilişim Suçlarına Ortak Olmak

Herhangi bir bilişim suçunun işlenmesi, işlendiği sırada herhangi birinden yardım alınması suçun kişiler tarafından bölünmesine neden olur. Bilişim suçları, dolandırıcılık suçları oldukları için iyi niyet unsuru taşımazlar. Ve bir bilişim suçuna ortak olmak, kasten yardım etmek, üçüncü bir kişiyi dolandırmak amacı ile birine yardım etmek, sizi en az suçu hazırlayan kadar suçlu kılar. Ve bu bağlamda tüm hukuki yaptırımlar sizler içinde geçerli olur.

Bilişim Sistemlerinin İşleyişi İle Alakalı Dolandırıcılıkların Yaptırımları

Hakkında

Var olan bir bilişim sisteminin işleyişini bozmak yahut da farklı bir şekilde, iyi niyet taşımadan çalışmasını değiştirmek hapis cezası ile sonuçlanacaktır. Hapis cezası hakimin yetkisi ve iyi niyet unsuru dahilinde vereceği bir yaptırım olarak sizlerin karşısına çıkar. Ve bu bağlamda hakim, olaya ve olayın işleyişine göre; bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verebilir. Bu konu; aynı zamanda bilişim işleyişi bozulan sistemin alanına göre de farklı hukuki sonuçları doğurabilecek yetkiye sahip olur.

Kredi Kartlarının İnternet Üzerinde Kötüye Kullanılması Bir Bilişim Suçudur

Bu tarz bir suçun işlenmesinde olayın gidişatı ve aynı zamanda kişilerde var olan iyi niyet kavramı büyük önem taşır. Yani; kişi iyi niyetli değil ise ve kredi kartı üçüncü bir kişiye ait ise bu durumda ortada bir internet dolaylı dolandırıcılık söz konusu olur. Ve cezai bir yaptırım elbette ki kaçınılmaz olur bu bağlamda; kişilerin üç yıl ile altı ay aralığında hapis cezasına çarptırılması ön görülür. Dolandırılan kişinin mahkemede verdiği karar da elbette ki büyük önem taşır. Yani eğer kişi dilerse bu durumun para cezasına dönüşmesini sağlar ve maddi tazminat talep edebilir. Ve bazı durumlarda hakim; her iki cezai yaptırımı da ön görebilir.

İnternet Sitelerinde Yayımlanan Film Ve Dizilerin Yaptırımları

İnternet sitelerinde üçüncü kişilere dağıtılan; diziler, filmler ve müzik videoları, MP3ler telif hakkını üzerinde barındıran fikri haklar içerisinde yer alırlar. Fikri bir hak elbette ki telif hakkına yahut da patente sahiptir. Ve böyle bir ürünün izinsizce çoğaltılması, üzerinden para kazanılması ve dahası üçüncü kişiler ile paylaşılması bir bilişim suçudur. Ve buna ek olarak bunlar aynı zamanda fikri haklara da girerler. Bu durumda; kişilerin yargılandıkları davaların ve konuların varlığında bir artış kaçınılmaz olur. Bu da çok daha fazla hapis cezasına, para cezasına ve maddi tazminat cezasına kolayca dönüşebilir.

Web Sitelerinde Bir Kuruluşun Haberini Yayınlamanın Yaptırımı

Herhangi bir web sitesinde, belirli bir ajansın haberlerini paylaşmak suç ola da bilir; olmaya da bilir. Bu halde; ajansın haberlerini dağıtım kuralları büyük önem taşır. Yani eğer haberlerin bir telif hakkı yok ise suç teşkil etmez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ozElfnil dedi ki:

    Üni.de hesaplarımı çalan çocukla amma uğraşmış bilişim suçları davası açmıştım :DD

BİR YORUM YAZ