Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku

Sayısal bilgilerin izinsiz olarak başkaları ile paylaşılmasına hukuk alanında bilişim hukuku adı verilmektedir. Son zamanlarda sıkça işlenmekte olan bilişim suçu teknoloji ile birlikte artmaktadır. Bilişim hukuku geniş bir alan olmak ile birlikte pek çok konusu olduğundan kendi içerisinde iki ana dala ayrılmaktadır. Bunlardan ilki bilgi teknolojisi hukuku, diğeri ise internet hukuku olmaktadır.

Bilişim hukuku ana dallarından ilki olan bilgi teknolojisi hukuku; dijital bir şekilde toplanmış bilginin ve buna bağlı olarak bilgisayar programlarının izinsiz bir şekilde çoğaltılıp dağıtılmasını, bilgilerin derlenip toparlanmasını ve güvenliğinin sağlanmasını, son olarak da elektronik ticaret ile ilgili tüm konuları kapsamaktadır. Bu konularda her türlü yasa dışı işlerde bilgi teknolojisi hukuku devreye girmekte ve sorunlar çözülmektedir.

Bir diğer bilişim hukuku dalı olan internet hukukunda ise; internetin kötüye kullanılması, paylaşılması, izinsiz veri indirilmesi ve bunları paylaşılıp satılması, ifade ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanması, özel hayata müdahale gibi durumlarda internet hukukuna başvurularak kişiler kendi haklarını aramaktadır.

Bilişim hukuku uygulanırken ilk olarak bilişim suçlarının ne olduğu konusunda bir araştırma yapılması gerekmektedir. İnternet ya da bilgi teknolojisi adı altında geçen her konu bilişim suçu olmamaktadır. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Komisyonu’nda belirlenmiş 6 adet bilişim suçu olmaktadır. Kişiler ya da kuruluşlar bunlardan birini yapmış ise, hukuk tarafından cezalandırılmaktadır.

Bilişim Suçları

  • Bilgisayar sistemlerine ve özel servislerine izinsiz bir şekilde erişim, bilgiyi paylaşma ve dinleme
  • Kişilerin ya da kurumların özel bilgisayarlarına erişim
  • Bilgisayar üzerinden dolandırıcılık
  • Bilgisayar kullanılarak sahtecilik işlemleri
  • Anayasa ve kanun tarafından korunma altında olan bir yazılım programının izin alınmadan kullanılması ve paylaşılması
  • Diğer suçlar(anayasa tarafından yasaklanmış yayınları kullanmak, pornografik görüntüleri yayınlamak, kişilerin ya da kurumların hesaplarına hakaret ya da sövmek) bilişim suçları olarak belirtilmektedir.

Bilişim Suçları Düzenlenmede Anayasa Kanunları

Bilişim suçlarına karşın işlenen suçlarda son kanun 1 Haziran 2005 tarihinde güncellenmiş olup, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 243-246 maddelerinde belirtilmektedir. Düzenlenen kanuna göre; bilişim sistemlerine izinsiz girme, sistemleri izinsiz engelleme, bozma, bilgisayar içerisinde verileri yok etme ya da verileri değiştirme, kişilerin ya da kurumların banka veya kredi hesaplarının alıkoyulması ve kötüye kullanılması kapsamında ki suçlar incelenmektedir. 5237 sayılı 245 madde ile bir başkasına ait kredi ya da banka hesaplarının alınıp izinsiz kullanımı ya da sahte bir isim ve soy isim ile kredi ya da banka hesabı açılıp kullanılması bu maddede yer almaktadır. Madde 246’ya göre internet üzerinden indirilen şarkılar ya da videolar da bu suçları kapsamaktadır. Çok büyük bir suç olmasa da kişilerin bunu dikkate alması gerekmektedir. Pek çok kişi şarkı ya da video indirimini bildiğinden telif hakkını alıp, hiçbir site ya da programda şarkısının ya da videonun indirilmesini engellemektedir. Bunun yanı sıra, 1951 yılında 5846 sayılı kanuna göre belirlenmiş Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu adı altında her türlü dil ve yazı ile ifade edilmiş eserler, bilgisayar programları ve bilgisayar programlarına bağlı yanlış sonuçlar doğurması da bilişim suçlarında yer almaktadır. Herhangi bir eserin izinsiz olarak alınması, kopyalanması, paylaşılması ya da satılması da bilişim suçlarında büyük önem taşımaktadır. Bir diğer bilişim suçlarında düzenlenen anayasa kanunu ise; 2007 yılında 5651 sayılı internet ortamında yapılan bilişim suçları olmaktadır. İnternet ortamında herhangi bir dosyanın izinsiz olarak bir içeriğin paylaşımı, yer değiştirmesi ya da erişiminin yapılması da anayasa tarafından incelenmektedir.

Gelen Aramalar: bilişim hukuku ders notları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. mertcan dedi ki:

    faydalı olmuş

BİR YORUM YAZ