Anayasanın Yapılması

Anayasanın Yapılması

Anayasanın Yapılması

Anayasa, bir ülkenin güvenilir ve adil bir şekilde yaşayabilmesi için gerekli olan en önemli kanunlardan birisidir. Anayasası olmayan bir ülke olmayacağı gibi var olan anayasanın da halkın daha ferah ve güvenli bir ortamda yaşayabilmesi için düzenlenmesi gerekmektedir. Bu denli büyük bir öneme sahip olan anayasa, oldukça kapsamlı bir şekilde yapılmakta olup her bir maddesi üzerinde detaylı bir şekilde çalışılması son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Ülke içerisinde yaşayan halkın, devlete karşı olan bütün hakları anayasa çerçevesinde yer alırken aynı zamanda devletin de halkın koruması gerektiğine dair her türlü kanunlar yer almaktadır.

Tarih boyunca anayasada birtakım değişiklikler meydana gelmiş olup, günümüzde en iyi hali ile uygulanmaya devam etmektedir. Herkesin devlet karşısında eşit haklara sahip olduğunu anlatan anayasanın ilk maddesi ise, kesinlikle değiştirilemez maddelerden birisi olmaktadır. Anayasa kadar anayasanın yapılması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Yeni bir anayasa yapılırken ya da hali hazırda yürürlükte olan bir anayasanın değiştirilmesi esasında oldukça kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Çünkü yeniden yapılan ya da değiştirilen her bir maddenin geniş bir kitle tarafından kabul görmesi gerekirken aynı zamanda bu değişikliklerin uzun yıllar boyunca güvenle yürürlükte kalabilmesinden emin olunmalıdır. Anayasada bulunan her bir madde tartışmaya kapalı ve sorgulanmadan kabul edilecek kadar büyük bir öneme sahip olmakta olup bu sebeple de değiştirilmesi son derece zor olabilmektedir. Ülkelerde anayasanın yapılması son derece zor olmak ile birlikte imkânsız derecesinde de olabilmektedir. Bu nedenle de ülkeler çok zor durumda kalmaları halinde anayasa değişikliğine gitmeyi tercih etmektedirler. Anayasa yapımında ülkede bulunan vatandaşların hepsinin katılımı ya da oy vermesi son derece zor ve hatta imkânsızdır. Bu sebeple de yapılacak olan yeni bir anayasada, uygun şartlar altında vatandaşların mümkün mertebede katılabilmelerini sağlamak oldukça büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Özellikle de ülke nüfusu çok fazla olan ülkelerde, anayasanın yeniden yapılması oldukça ciddi ve zor bir karar olmaktadır.

Anayasanın başarılı bir şekilde yapılabilmesi için birtakım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Anayasa içerisinde yer alacak olan her bir maddenin hem vatandaşlara hem de devlete yönelik olarak ciddi bir şekilde hazırlanması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Anayasal farkındalık, kişilerin toplum huzuru ve güvenliği için anayasanın var olduğunun farkında olması için gereklidir. Anayasanın geçerliliği açısından önemli olan bir diğer özellik ise, anayasa kalitesi olmaktadır. Anayasanın toplumsal özgürlüğü sağlayabilmesi açısından her bir maddesinin en kaliteli halleri ile hazırlanması büyük bir öneme sahip olmaktadır. Anayasanın yapılması esnasında her şey büyük bir özen ve titizlik ile hazırlansa da yürürlüğe gitmeden önce birtakım sorunların da ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu gibi sorunların, bilgili kişiler tarafından denetlenmesi ve gerekli yöntemleri uygulayarak ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Özet olarak; bir ülkenin anayasa yapılmasının gerekliliğini teyit ettikten sonra halkın bir anayasadan beklentilerini de objektif bir biçimde ortaya koyması gerekmektedir. Böylelikle toplum içerisinde bir anayasal farkındalık yaratılmakta ve her bir madde en ince ayrıntısına kadar toplumun da olabildiğince mümkün bir mertebede bu hazırlık sürecine katılması sağlanmalıdır. Böylelikle oluşturulan maddeler kişilerin de görüşleri ile en iyi hale getirilebilirken, geçerliliği de çok daha uzun yıllar boyunca sürebilmektedir. Anayasanın yapılması, düşünülenden çok daha kapsamlı bir iş olmak ile birlikte toplum içerisinde oldukça büyük bir öneme de sahip olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ