Adliye Personel Alımı

Adliye Personel Alımı

Adliye Personel Alımı

Adalet bakanlığı her yıl belirli dönemler içerisinde çeşitli pozisyonlarda görevlendirmek üzere personel alımı yapar. Genel itibari ile zabıt katipleri, teknisyenler, şoförler, mübaşirler, icra katipleri gibi pozisyonların alımı adliye personel alımı başlığı altında yaparlar. Adalet bakanlığı 2016 alımları için kriterlerini duyurmaya başladı. Bu bağlamda söylenebileceklerin listesi bir hayli geniş tutulmuştur.

Adalet Bakanlığı 2016 Personel Alımı Şartları Nelerdir?

Adalet bakanlığının açıklamış olduğu bilgilere göre; hem adliyeler de görevlendirmek üzere hem de Tevfik evlerinde istihdam edilmek üzere toplamda 10 bin 500 personel yıl sonuna dek alınacaktır.

Adalet bakanlığınca belirtilenler içerisinde; görevlendirmek üzere ataması yapılacak personellerin çeşitli kriterlere uyum sağlaması gerekmektedir. Buna ek olarak normal yıl içerisindeki alımların yanı sıra 2016 yılı sonuna dek çok daha fazla personel alımı olacak.

Adliyeler ve ceza evleri kapsamında çalıştırılmak üzere alınacak personel sayısı çeşitli vazifeler ile birlikte 10, 500 bireyi bulacak iken bunun yanı sıra;

 • Adliyeler içerisinde görevlendirilmek maksatlı olarak 3.000 zabıt katibi alınacak iken;
 • İnfaz ve koruma memuru olarak görevlendirilecek kişiler için yapılacak alım sayısı da 7.500 olacak. Bu kişiler infaz memuru olarak görev yapıyor olacaklar

Geçmişten Günümüze Artan Alımlar

Adalet bakanlığı yapmış olduğu açıklama içerisinde 2002 yılından itibaren adliye ve çeşitli adalet bakanlığı görevleri için alınan personel sayısının artış içerisinde olduğunu belirtmektedir. Buna göre;

 • 2002 yılı içerisinde alınmış olan adalet bakanlığı personel sayısı 26.274 iken;
 • 2016 yılı içerisinde bu rakam; 58.324’e yükseldi.

Hem ceza evlerinde hem de Tevfik evlerinde çalışan personel sayısının da 2002 ile 2016 yılları arasında ki artışı dudak uçuklatıyor. Bu bağlamda konuyu ele aldığımızda;

 • 2002 yılı itibari ile çalışan sayısının; 25.407 olduğunu görür iken;
 • 2016 yılı içerisinde; 51.109’a çıktığını görebiliyoruz.

Sözleşmeli Olarak Çalışabilecek Olan Personellerin Alım Şartları Nelerdir?

Adalet bakanlığı alımları içerisinde görev yapmak isteyen personellerin bir kısmı sözleşmeli olarak çalışmaya başlamaktadır. Bu bağlamda üzerinde durulması gereken konu sözleşmeli olarak çalışacak personellerin iş alımları sırasında kendilerinde bulundurmaları gereken özelliklerdir.

Adalet bakanlığı sözleşmeli personel alımı yapar iken;

 • Başvuruda bulunacak olan kimselerin mutlaka TC vatandaşı olmasını ister.
 • Başvuruda bulunmak isteyen kimselerin kamu alanı içerisinde herhangi bir haktan mahrum bırakılmamış olmaları gerekir.
 • Erkek adaylar için askerlik ile alakalı olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyecek olmak gerekir. Yani erkek adayların askerliklerini yapmış olmaları, askerliklerini ertelemiş olmaları yahut da askerliklerini yedek düzey içerisinde bulundurmaları gerekir.
 • Başvuruda bulunacak kimselerin yapılan güvenlik soruşturmaları hakkında olumlu sonuçları veriyor olmaları gerekir. Yani; etrafta kişiler hakkında dönen bilgiler fazlası ile önem taşır.
 • Kişilerin mutlaka sağlık raporlarını beyan etmeleri gerekir. Bu sağlık raporlarının; tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınması gerekir. Her alanda alınan sağlık raporlarının geçerliliği yoktur.
 • Sözleşmeli personel başvuru sırasında kimselerin mutlaka 18 yaşını doldurmamış olmaları gerekir.
 • İlgili kurum yerleştirme KPSS puanı gereklidir. Yani; sözleşmeli personel alımı sırasında istenilen KPSS puan türünden mutlaka 70 ve üzeri almış olmak gerekir.
 • Sözleşmeli personel alımları başvurusu sırasında alınacak olan alan ile doğru orantılı olarak istenilen yaş aralığı değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda; infaz ve koruma memurluğu alımı için yapılan başvurular sırasında kişilerin otuz yaşını doldurmamış olmaları gerekir. Diğer kadrolarda yapılacak alımlar için ise başvuru sırasında aranan yaş durumu; 35 i doldurmamak şeklindedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ