Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2016

Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2016

Adalet Bakanlığı Personel Alımı 2016

Adalet bakanlığı personel alım ilanlarını her dönem yeni olacak şekilde mutlaka takip etmelisiniz. Alımların yılın her döneminde açılabilir olması ve sürekli farklı şartları sağlayan personellerin aranıyor olması, birçok üniversite mezununun iş sahibi olabilmesini sağlıyor.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı

Adalet bakanlığı; 2016 adalet bakanlığında çalışabilecek şartları sağlayan adayların alımını gerçekleştirmek üzere düğmeye bastı.  Bu bağlamda; alımların gerçekleşeceği departmana göre bireylerin bazı şartları sağlıyor olması gerekiyor.

Adalet Bakanlığı İcra Katibi Alımı

16 yılı adalet bakanlığı için icra takibi alımlarının artışının yaşandığı bir yıl olarak duyuruldu. Bu bağlamda; 2016 içerisinde; 330 adet icra katibi alımı yapılacağı, adalet bakanlığının resmi web sitesi üzerinden duyuruldu. Peki, icra katibi olabilmek adına aranan şartların neler olduğu hakkında fikir sahibi miyiz? Adalet bakanlığının resmi web sitesinden yapmış olduğu duyuruya göre, alımlar için arana şartlar da belirlenmiştir.

Adalet Bakanlığınca Belirlenen Personel Alım Şartları

İcra katibi olmak isteyen bireylerin sağlaması gereken şartların şu şekilde duyurulduğunu bilmeniz gerekir;

 • İlk olarak; yapılan yazılı ve sözlü sınavlara katılım açısından mutlaka TC vatandaşı olmak
 • Sınav başvurusu anında; maksimum otuz beş yaşını aşmamış olmak gerekir.
 • KPSS sınavı içerisinde gerekli puan türlerinden minimum yetmiş puan almak gerekir.
 • Herhangi bir akli engele sahip olmamak gerekir.
 • Arşivlerinden yapılan araştırma sonuçları bakımından belirlene şartları sağlıyor olmak ve öz geçmiş itibari ile olumlu bir izlenim bırakmak gerekir.
 • Anayasal düzene aykırı davranmamış olmak, herhangi bir süre hapishane de kalmamış olmak ve dahası herhangi bir kötü yahut da iyi niyet dahilinde; suçlu, haksız ve fiili eylemler açısından olumsuz davranışların sonuçlarına katlanmak zorunda kalınmamış olmak gerekir.
 • Başvuruda bulunan kişiler kesinlikle kamuoyu içerisindeki hiçbir olay ve durumdan dolayı sorumlu olmamalıdırlar.
 • Kısıtlanmış ve genel itibari ile kısıtlı bireyler olmamak gerekir.
 • Erkek adayların askerlik süreçleri açısından bir engelin teşkil olunmaması da şarttır. Askerliğin yapılmış olması, askerliğin ertelenmiş olması, askerliğin yedek listesinde yer alıyor olmak, asker kaçağı olmamak ve dahası askeri suçlardan dolayı yargılanmamış olmak gerekir.
 • En az lise mezunu olmak ve daktilo yahut da klavye kullanımı profesyonelliğini kanıt açısından sertifikaya sahip olmak gerekir.

Adayların Seçilmesi Süreci

Adayların, icra katibi olabilmeleri açısından tabi tutuldukları sınavlar mevcuttur. Bu sınavlarca ilk olarak belirli bir zaman dilimi var olur. Ve tüm adaylar bu belirlenmiş olan zaman dilimi içerisinde; daktilo ile yahut da klavye ile maksimum kelime sayısına ulaşmaya çalışırlar. Daktilo yahut da klavye seçim tercihi merkezce belirlenir. Her aday dilediği ürünü kullanmakta serbest değildir. Tüm bunların ardından adayların süre sonucunda yazmış oldukları belirli metnin kelime sayısı alınmış olur. Ve bu anlamda diğer şartlarında birleşmesi ile elemeler yapılır. Kalan adayların ise karşı karşıya kalacağı farklı mülakat seçenekleri başlar. Diğer adaylar ise bu süreç sonucunda başvurularını noktalamış ve elenmiş olurlar.

Dereceli Kadro Alımları İçin Genel Sınav Şekli

Dereceli kadroların açılması halinde, adalet bakanlığınca gerçekleştirilen bir yazılı sınav süreci söz konusu olur. Burada katılımcılar için hazırlanan sınavda;

 • Genel yetenek,
 • Genel kültür,
 • İcra – iflas hukuku,
 • Genel hukuk bilgisi,
 • Kalem mevzuat ile alakalı olabilecek konuların karşınıza çıkması söz konusu olur.

Adalet Bakanlığı Resmi Web Sitesi

Adalet bakanlığı ile alakalı olarak açılan tüm sınavların takibi açısından, resmi web sitesini tercih etmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ