2017 YGS Sonuçları

2017 YGS Sonuçları

2017 YGS Sonuçları Açıklandı

2017 YGS sonuçları merakla beklenmekteydi ve artık bu merakı tek tıklama ile giderebileceksiniz. Çünkü 2017 YGS sonuçları açıklandı ve LYS’ye 1,5 milyon aday hak kazanırken, 2,2 milyon adaydan 1.457’sinin sınavı geçersiz sayıldı. ÖSYM resmi internet sitesi “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceksiniz.

Geleceğe dair birçok planlarınızı oluşturmak adına yılların emeğinin karşılığı olarak sunulan bu sınav oldukça zorlu bir sürece tekabül etmişti. Bunun neticesinde de yine kaybedenlerin çoğunluk gösterdiği bir sınav daha sonuçlandı. Milyonlarca öğrencinin büyük bir merak içerisin de beklediği ÖSYM’den 2017 açıklama an itibari ile geldi. 12 Mart’ta gerçekleşmiş olan YGS sınavının sonuçları ise kısa bir süre öncesinde açıklandı.

Sonuçlar ÖSYM Sitesinde veya Mobilde !

Öğrenciler 2017 YGS sınav sonuçlarını ÖSYM resmi web sitesi ‘Sonuç Açıklama Sistemi’ üzerinden sorgulayabilmektedir. Büyük bir çaba sarf edilen bu sınav sürecin de LYS’ye 1,5 milyon öğrenci aday başarılarının mükâfatı olan başarıyı elde etmiştir. YGS’ye girenlerin ise yüzde 30’u maalesef ki bu başarıyı elde edemediler ve elendiler, 1,5 milyon aday ise bu sınav neticesin de 180 barajını aşarak LYS’ye girmeye stresli bir süreçten sonra gelse de hak kazandılar.

Erkekler Daha Başarısız

2017 YGS sonuçlarına baktığımız da ise cinsiyet ayrımı olarak sonuçlandırırsak eğer Kızlarda 180 barajını aşanların ortalama ortanı yüzde 73,7′ olmuşken bu başarıya oranla erkeklerin ise yüzde 66’sı barajı geçebildi.

Geçersiz Sınav Sayısı Arttı

 Geçmişte yaşamış olduğumuz sınav sonucuna göre sınavı sayılmayan ya da iptal edilen aday sayısının bu artışı ise dikkatleri topladı. Çünkü ortalama 3 kat artış sağlayarak sınavlarının iptal edilen adaylar bu yıl geçen seneye bakış daha fazla olmuştur. 2,2 milyon adaydan ise 1.457’sinin girmiş olduğu 2017 YGS geçersiz olarak sayıldı. Muhtemel bunun en büyük sonuçları ise yine geçtiğimiz yıllar da yaşanan kitapçıkların yanlış doldurulması ile gerçekleşti. Elbette sınavlar burada bitmedi çünkü YGS’den sonra ikinci aşama olarak yeniden öne sürülen bir sınav sistemi olan Lisans Yerleştirme Sınavı yani LYS için ise müracaatlar 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında alınacaktır.

Bu sınav ikinci bir aşama olarak kayda alınmış ve yine öğrencilerin yaşamış olduğu stres ikinci bir sınav neticesi ile yeniden gündeme gelmiştir. Birçok kez yapılan itirazlara rağmen halen ülkemiz de bu sınav sistemi ile gençlerin geleceğini yok etmek ya da mevcut hayalleri sonlandırmak adına olsa da ülkemiz de bu sınav sistemlerinin de devam edeceği gözler önündedir.

2017 YGS sonuçlarını öğrenmek için ÖSYM resmi web sitesine yapılan yoğunluktan dolayı siteye erişim zaman zaman gerçekleşememektedir. Böyle bir durum da birkaç saat sonra yeniden deneyebilir ya da gece ilerleyen saatler de siteye giriş sayısı azalacağı için daha sonra sonucunuza bakabilirsiniz. 

LYS Maratonu Başladı

LYS için 10 Haziran 2017 Cumartesi günü saat 10.00’da aşamalar halin de yine sınavlar gerçekleşecektir.  LYS-4 Sosyal Bilimler sınavıyla başlayacak olan bu maraton 11 Haziran Pazar günü saat 10.00’da gerçekleşecek olan LYS-1 Matematik sınavı ile devam edecektir. Akabinde, 17 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da gerçekleşecek olan LYS-2 Fen Bilimleri ve yine aynı gün saat 14.30’da uygulanacak LYS-5 Yabancı Dil, 18 Haziran Pazar günü saat 10.00’da uygulanacak LYS-3 Edebiyat, Coğrafya sınavları yer alacaktır. Adeta parça parça öne sürülen bu sınav sistemine neredeyse tüm öğrenciler karşı çıksa da ülkemiz de uzun yıllar boyunca bu sınav sistemini devam edeceği görülmektedir. Mevcut sınav sonuçlarını ÖSYM resmi web sitesine TC numaranız ve şifrenizi girerek öğrenebilir ve kaç puan çektiğinizi görerek geleceğe dair planlamalarınıza geçiş yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ