12 Yıllık Uygulama Eğik El Yazısı İle Yazma Kalkıyor

12 Yıllık Uygulama Eğik El Yazısı İle Yazma Kalkıyor

Okullarda eğik el yazısı uygulamasından bir çok veli şikayetçi idi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada 2017-2018 sezonunda bu uygulamanın kalkacağını belirtti. Bu yazının yerine temel dik harflerin alacağını belirtti. El yazısı uygulaması geldikten sonra birçok veli bu konuda rahatsızlıklarını belirtmişti. Velilerin en çok sıkıntı yaşadıkları konulardan bir tanesi öğrencilerin el yazısı yazarken çok fazla zorlanmalarıydı. Birçok veli internet üzerinde başlatılan bir imza kampanyası ile birlikte el yazısının kaldırılması yönünde imza atmıştı. MEB, eleştirileri göz ardı etmedi ve değerlendirdi. Bu değerlendirmenin sonucunda el yazısı uygulaması önümüzde ki sezon artık devam etmeyecek.

El yazısı uygulamasına 2005 senesinde geçilmişti. 12 yıllık uygulama sonrasında artık öğrenciler yeniden düz dik harfler kullanarak yazmaya devam edecekler. 2005’te uygulamanın yürürlüğe girilmesi için her branştan olmak üzere bir akademik heyet toplanmıştı. El yazısı uygulamasının çocukların gelişiminde büyük bir rol oynayacağı ön görülmüştü. Hem ellerinin fiziksel hem de estetik açıdan çocukların çok daha hızlı bir gelişme kaydedecekleri öngörülmüştü. Heyetin kararı ile birlikte el yazısı uygulamasına geçilmişti. Uygulamanın programı oluşturulurken, müfredatı yazan grup el yazısının ilk okul boyunca devam etmesini ön görmüştü. Buna uygun bir şekilde defter düzeni ve okul müfredatı oluşturulması öngörülmüştü. Ancak beklenilen şartların yerine getirilmesi mümkün olmadı.

Pek Çok Ülkede Eğik El Yazısı Kullanılıyor

El yazısı uygulaması yalnızca Türkiye’de uygulanmıyordu. Amerika ve Avrupa’nın pek çok farklı bölgesinde el yazısı uygulaması kullanılıyor. El yazısı uygulaması pek çok farklı ülkede çeşitli tartışmalar ile karşımıza çıkmaktadır. Bunun nedenlerinden bir tanesi de Finlandiya’dır. PISA’da ilk beşe girmeyi başaran Finlandiya eğik el yazısı kullanan ülkeler arasında yer alıyor. Ancak bu ülkede de geçtiğimiz sezon eğik el yazısı uygulaması kaldırıldı ve yerine tablet uygulaması geldi.

Bitişik eğik el yazısı çocukların gelişiminde önemli bir yer tutuyor gibi düşünülüyordu. Bu nedenle Türkiye gibi pek çok farklı ülke de bu uygulamadan yararlanmayı tercih ediyordu. Ancak velilerin bir çoğunun uygulamadan rahatsız olması ve çocukların zorlandıklarını söylemesi bu uygulamanın Türkiye’de sonlanmasına neden oldu.

Pek çok farklı ülkede el yazısı kullanılsa da 2009 yılından itibaren günümüze kadar ABD’de pek çok eyalet el yazısını bırakarak tablet uygulamasına geçti. Finlandiya pek çok farklı alanda eğitimde ilk 5’te olması nedeni ile değişen uygulama ile dikkatleri çekti. El yazısının bırakılarak tablet bilgisayar eğitimine geçilmesi başarıların devam edip etmeyeceği konusunu gündeme taşıdı.

Finlandiya’da ilkokul düzeyinde ki öğrencilerin bile kalem ve defter kullanmadan tablet ile eğitim alması öngörülüyor. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesi ile birlikte pek çok Avrupa ülkesi gözlerini ülkeye çevirecek gibi duruyor.

Finlandiya Amerika’dan Sonra Kalemi Bırakan İlk Avrupa Devleti Mi Olacak?

Finlandiya’da tablet uygulamasına geçilmesi durumunda Amerika’dan sonra kalem ve defterin bırakıldığı ilk Avrupa devleti olacak gibi duruyor. Almanya gibi teknolojinin oldukça ileri seviyede olduğu ülkelerde bile hala el yazısı kullanılmaktadır. Almanya’da da eğik yazı tartışmaları uzmanların fikir ayrılığına düşmesine neden oldu. Bazı uzmanlar eğik el yazısını savunurken bazı uzmanlar dik el yazısına geçilmesi gerektiğini savunuyor. İngiltere’de ise hala bitişik el yazısı kullanılıyor. İngiltere’deki uzmanlara göre bitişik el yazısı kullanmak çocukların hem eğitim hayatları boyunca hem de yaşantılarının her bölümünde daha iyi bir şekilde beyin gelişimi sağlayacaklarını savunuyor. Türkiye ise yeni eğitim öğretim döneminde bitişik el yazısı uygulamasını tamamen bırakmış, olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ